Григорій Сковорода – Бджола та шершень (Характеристика твору)

Характеристика твору

Григорія Сковороди “Бджола та шершень”

Жанр: байка.

Головна ідея: Праця має стати для людини природною потребою і “найсолодшою поживою” (ідея спорідненої праці).

Головні герої: Бджола, Шершень.

Про твір: Байки в Г. Сковороди стислі й лаконічні, вони складаються з двох частин: у першій частині коротко розповідається про якийсь випадок, а в другій – подано мораль, яку автор називає “силою”. Інколи друга частина байок – “сила” – у кілька разів об’ємніша за основну частину

й сприймається як філософський трактат1. Головне в байках Сковороди – глибокий зміст, про це він так сказав: “Байка тоді нікчемна та баб’яча, коли в простому та чудному лушпинні своєму не ховає зерна істини”.

Одна з найвідоміших байок Г. Сковороди ” Бджола та Шершень ” у формі діалогу між персонажами розкриває одвічну тему суперечності між трудовим способом життя й паразитичним існуванням. Образи Бджоли й Шершня алегоричні: Бджола – “герб мудрої людини, що в природженому тілі трудиться”, а Шершень – “образ людей, що живуть крадіжкою чужого й родилися на те тільки, щоб їсти й пити”.

Бджола бачить своє щастя лише в “сродній праці”, тобто праці за покликанням: “Нам незрівнянно більша втіха збирати мед, ніж споживати. До цього ми народжені”. Шершень цього збагнути не може й зарозуміло наділяє Бджолу такими характеристиками: “ти така дурна”, “багато у вас голів, та безглузді”. Ідея байки: праця має стати для людини природною потребою і “найсолодшою поживою”, лише тоді праця “потрібне робить неважким, а важке – непотрібним”. У силі байки автор бачить щастя людини в “природженому ділі”, яке є справді “найсо-лодшим бенкетом”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)



По стіні збігали стрілки аналіз.
Ви зараз читаєте: Григорій Сковорода – Бджола та шершень (Характеристика твору)
Copyright © Українська література 2023. All Rights Reserved.