Шевченко як правозахисник (Несподіваний погляд на діяльність і творчість поета)

Ми знаємо прізвища багатьох українських правозахисників, але ніколи серед них ви не зустрінете прізвища Тараса Шевченка. Хоча саме його я вважаю найвидатнішим правозахисником України. Так, він не писав ні наукових праць з юриспруденції, не робив наукових розвідок. І до створення Організації Об’єднаних Націй було ще ціле століття, та вже тоді він порушив у своїх творах такі важливі проблеми, що потім лягли в основу правових міжнародних документів.

Це такі проблеми як практика, схожа на рабство (кріпацтво), бо саме жорстока експлуатація людини людиною вела до виродження самої людської суті суспільства. А дискримінація корінних народів (право на самовизначення)? Скільки довелося витерпіти українському народові, щоб довести, що українська мова – не “нарєчіє”, а повноцінна, здатна до розвитку й культурних традицій, європейська мова? До таких же проблем належить дискримінація культури корінного народу (право на розвиток). Згадаймо часи, коли Валуєв – ський циркуляр забороняв і навчання, і видавничу справу, і навіть театральні постанови українською мовою. А експлуатація дитячої праці, вільний доступ до культурних надбань народу? І цей перелік можна продовжувати. Саме ці проблеми порушив Шевченко у своїх творах – поетичних і прозових. Сподіваюсь, що колись дослідники ще скажуть своє слово про Шевченка – правозахисника.

Людина

є найбільшою цінністю як для людей, хто вірить у Бога, так і для тих, хто не сповідує ніякої релігії. Бо саме людина, живучи в суспільстві, намагається придумати такі інститути, які б допомагали жити й розвиватися, народжувати дітей, піклуватися про них і бути спокійним за їхнє майбутнє. Та тільки природою закладено, що люди різні між собою за характером, за зовнішнім виглядом, за кольором шкіри, мовою, походженням, і ще можна назвати безліч ознак людської, відмінності. Усе це дуже добре розумів Тарас Григорович, розумів і таку річ, до якої ціле століття йшло людство, як рівність людей перед Богом. А звідси – людина повинна бути рівною і перед законами, які теж придумали люди, щоб жити нормальним життям незалежно від того, які маєш від народження природні таланти.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Критика поеми ярослав мудрий кочерги.
Ви зараз читаєте: Шевченко як правозахисник (Несподіваний погляд на діяльність і творчість поета)