“Що я читаю? Читанку природи… ” Людина і світ в оповіданні Е. Гуцала “Сім’я дикої качки”

Сенс творчого життя Євгена Гуцала – це любов до простої людини, прагнення відкрити в звичайному незвичайне, в смішному – драматичне, в трагічному – життєствердне. Це вміння зрозуміти і облагородити чесну людину, а нечесну, морально ницу – викрити перед людьми. Цей дар поетичного осягнення людини і природи Є. Гуцало підтверджує, прозираючи в глибини людського світосприйняття. Так сталося і з героями оповідання “Сім’я дикої качки”. Вони злились зі світом природи, а цей світ віддзеркалив кожного з них. Автор знайомить нас із

Юрком і Тосею, які, потрапивши в одну й ту саму ситуацію, по-різному проявляють себе.

Юрко – міський хлопець, він приїхав влітку в село до бабусі. Рано-вранці із задоволенням мандрує лісом на ставок, сподіваючись на добрий улов. Його захопило побачене в лісі і він не в змозі стримати крик радості, який виривається з його грудей. Природа, ніби жива, стривожено лякається і завмирає в передчутті недоброго.

Зовсім по-іншому до природи ставиться Тося – сільська дівчинка. Вона виросла серед природи, любить її, спілкується з тваринами, розуміє мову дерев. Знайомство з Юрком дало дівчинці багато цікавої інформації

про міське життя й різні дива. Тося щиро вірить у все, що їй розказує Юрко, не підозрюючи, що майже всі історії вигадані. Одного разу вони з Юрком побачили зворушливу картину на ставку: турботлива мати-качка вчила каченят плавати. Хлопчик повівся дивно, він відігнав перелякану качку і забрав собі усіх пташенят. Тося намагалася зупинити Юрка, говорила, що дикі каченята можуть загинути. Та дарма, йому подобалося дивитися на кумедних маленьких пташок. Згодом цікавість минула і він пішов до хлопців. А тим часом каченята гинули. їх врятувала Тося – забрала знесилених малят і понесла їх до ставка. Чим скінчиться їхнє життя?

Читаючи ці зворушливі рядки, ми переконуємося, наскільки морально зруйнований внутрішній світ Юрка. Він бере від світу лише те, що вдовольняє його забаганки. Письменник засуджує самовпевненість хлопця та прагнення викликати заздрість інших.

Але останні епізоди оповідання ніби дають Юркові ще один шанс на душевний порятунок. Він ходить до ставка з надією побачити качину сім’ю, запевняє себе, що вони живі і щасливі. Чому Є. Гуцало показує каяття головного героя? Мабуть, ще не все втрачено для нього!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)



Розповідь про випадок із життя.
Ви зараз читаєте: “Що я читаю? Читанку природи… ” Людина і світ в оповіданні Е. Гуцала “Сім’я дикої качки”
Copyright © Українська література 2023. All Rights Reserved.