Що згубив і що набув Гобсек (за однойменною повістю О. де Бальзака)


У невеликій новелі “Гобсек” (1830) Бальзак створює гротескну потворну фігуру дійсного хазяїна життя, образ величезної узагальнюючої сили – лихвар, що робить гроші з грошей.
Молодим Гобсек пережив багато знегод і смертельних небезпек. Об’їздивши майже весь світ, він переконався, що всюди панує зло та вади. Добре розуміючи свою перевагу в розумі та здібностях над більшістю тих злодюжок та шахраїв, з якими йому довелось зустрітись на своєму бурхливому життєвому шляху, Гобсек зачерствів душею, став переконаним скептиком, потроху дійшов цинічного висновку, що гроші – це все. Він став людиною, що перетворилась на “золотого істукана”.
До часу дії повісті Гобсек – мовчазний, зовсім непримітний старий, який насправді є одним із таємних володарів Парижа. Тепер у холодну кімнату Гобсека стікається золото, приходять люди, яких жене відчай, і він розпоряджається їх благополуччям, честю та навіть життям.
Бальзак підбиває підсумок завершенню еволюції свого героя як особистості: “Він зберігав свою життєву енергію, вгамовуючи в собі всі людські почуття”. Почуття внутрішньої свободи Гобсек досягнув. Це найцінніше в житті. Але якою ціною?
Проста швачка, донедавна сільська дівчина, Фанні Мальво вразила старого Гобсека. Тільки на мить він зайшов до її помешкання, побачив нехитрий скарб дівчини, і атмосфера щирості й душевної чистоти

охопила Сухоглота. Можливо, вперше у своєму житті Гобсек відчув бажання допомогти у чомусь дівчині, проте внутрішній голос зажерливого скнари відразу повстав проти цього бажання.
Допомога Дервілю? Так Тільки теж за проценти, невеликі, але все ж таки не безкоштовно.
Гобсек ненавидів спадкоємців, не виявив і крихти хвилювання, коли дізнався про трагічну смерть єдиної своєї родички, бо, за Гобсеком, золото – це духовна суть усього теперішнього суспільства, а зі своїм надбанням він не хотів ділитись ні з ким.
Дервіль промовляє про Гобсека: “У ньому живуть дві істоти: скнара та філософ, істота підла та піднесена”. Заради грошей він згубив людяність, повагу, згубив свою душу.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір ой не ходи грицю.
Ви зараз читаєте: Що згубив і що набув Гобсек (за однойменною повістю О. де Бальзака)