“Життя – це складне і важке ремесло, і треба докласти чимало зусиль, щоб навчитися його” (О. Бальзак) Чого хотіли б навчитися ви?(1)

Важко не погодитися з цією закінченою думкою великого француза Бальзака, але в кожному ремеслі є свої ази, без розуміння яких щось більш серйозне просто не відкриється.
Прочитавши роман Стендаля “Червоне і чорне”, у мене склалося враження, що Жульєн Сорель намагається опанувати ремесло життя, починаючи не з азів, а звідкись із середини. Він поставив мету в житті і почав рухатися до неї. Це говорить про його цілеспрямованість, і це, безумовно, добре. Але Жульєну не приходила думка, що перш ніж “іти” до мети, треба “навчитися ходити”.
Чи відповідає життя Ж. Сореля висловлюванню В. Гюго: “Велике мистецтво життя – грати багато і ризикувати дечим”? Складається враження, що життя для Жульєна було грою, з якої він виходив переможцем, а йому “потрібно було гарненько розібратися у власній душі… ” Вічно нашорошений, до всього підозрілий Ж. Сорель ховає від навколишніх свої щирі почуття і наміри. Так розвивається ще одна риса його натури – лицемірство. Він починає говорити загальноприйнятою мовою неправди. “Це була, – пише Стендаль, – глибоко нещаслива людина, що воює з цілим суспільством”. Він виграв, він досяг того стану, до якого прагнув, тому що сміливий, розумний, але не мав досить засобів для вибору кар’єри. І якщо простежити його життєвий шлях від захоплення Наполеоном до появи у вітальні де Ла-Моля, то

можна сказати, що уроки життя, досвід, добутий Жульеном, не минулися надаремно: він навчився давати правильну оцінку тому, що відбувається в суспільстві Вально – де Ла-Моль, відкидати те, що паскудне і потворне, тобто він осягнув основні закони життя цілком пристойної людини.
Але образ Жульєна Сореля в багатьох не викликає поваги. Чому? Можливо, тому, що він людина з постійно ураженою гордістю, що нехтує вище суспільство, проте хоче домогтися визнання людей цього суспільства. У Жульєні не було самоповаги, а самолюбство і гордість не могли замінити її. І ще: йому не вистачало терпіння, а без нього нічому не можна навчитися. Тому після замаху на пані де Реналь Жульєн, скинутий з висоти майже досягнутого “блискучого стану”, потрапляє в тюремний каземат. Саме тут він розуміє, що “кожен для себе в цьому світі”, усвідомлює трагедію власного існування. Він тепер знає, що в суспільстві “одне лицемірство і шарлатанство, навіть у найдоброчесніших, навіть у найвеличніших… ” На прикладі життя Жульєна Сореля уявляєш, що за “складна штука життя”, і життю варто вчитися довго, а може, все життя.
Уроки життя ми одержуємо з різних джерел: художньої літератури, з досвіду свого повсякденного життя. І добре, якщо можна сказати про себе словами поета Є. Євтушенка: “Я человек – вот мой дворянский титул… ” Кожен з нас несе в душі потаємну думку – стати особистістю, знайти своє місце в житті, зробити більше добра, ніж зла, щоб людям було поруч з тобою надійно. Не падлючити, працювати на благо своєї Батьківщини і її людей, які сьогодні живуть непросто і важко.
На багато думок наштовхнув роман Стендаля “Червоне і чорне”, а головна з них та, що життя складне і важке ремесло.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Життєвий та творчий шлях д павличка.
Ви зараз читаєте: “Життя – це складне і важке ремесло, і треба докласти чимало зусиль, щоб навчитися його” (О. Бальзак) Чого хотіли б навчитися ви?(1)