Зображення Залізняка і Гонти в героїко-романтичному плані (1 варіант)

… А хто скаже,

Де Гонти могила,

Мученика праведного,

Де похоронили?

Де Залізняк, душа щира,

Де одпочиває?

Т. Шевченко

Мотив волі і свободи є провідним у більшості творів духовного світоча нашого народу-Тараса Шевченка. Цей мотив звучить і у його героїко-романтичній поемі “Гайдамаки”. Взявши за основу реальні події вісімнадцятого століття, поет надав їм романтичного забарвлення, що позначилося і на змалюванні головних героїв твору – Максима Залізняка та Івана Гонти. З глибокою схвильованістю і любов’ю

створив автор їх образи, в яких органічно поєднав конкретно-історичне і романтичне.

Змальовуючи ватажків повстання, Тарас Шевченко спирався на народні перекази, бо це – особи історичні. У “Передмові” до поеми автор зазначає, що ці герої, можливо, “виведені в мене не так, як вони були”.

Максим Залізняк – наймит-сирота, в якого нічого немає, “ні оселі, ні саду, ні ставу”. Але не журиться він з цієї причини: завжди веселий і до всіх привітний. Пекучого болю завдають йому страждання народу. У творі він виступає втіленням народного гніву проти панів, непримиренності, нещадності до ворогів.

Залізняк – патріот, улюбленець народних мас, “батько Максим”, – як звуть його гайдамаки, бо протягом цього ходу подій щиро, по-батьківськи ставиться до повстанців, називаючи їх своїми дітьми. Він виявляє неабияку мужність у бою, подає приклад своєю поведінкою.

Вірність присязі, почуття обов’язку перед народом, відданість інтересам мас – риси, властиві Іванові Гонті. На вівтар загальної справи приніс він свої життєві блага. Приєднавшись до повстанців, взявши до рук “свяченого ножа”, щоб різати ворогів народу, Гонта ні перед чим не зупиняється, виконуючи присягу: своїх синів, які були католиками, він вбиває в ім’я вірності своєму слову, щоб “не було поговору, щоб не було зради”. Таким чином, Залізняк і Гонта зображені непримиренними ворогами польської шляхти, месниками за народні кривди.

… Захована в високих могилах, що вкривають нашу землю, стара дідівська слава. Але завдяки створенню Тарасом Шевченком таких образів, як Гонта і Залізняк, буде вічно жити ця слава в пам’яті українського народу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)



План твору новина василь стефаник.
Ви зараз читаєте: Зображення Залізняка і Гонти в героїко-романтичному плані (1 варіант)
Copyright © Українська література 2023. All Rights Reserved.