Анатолій Свидницький – Біографія

Анатоль Патрикійович Свидницький (Петриченко) (*1834-†1871, Київ) – український письменник, громадський діяч і фольклорист, народився в с. Маньківцях Гайсинського повіту, на Поділлі, в родині священика.

Народився в с. Маньківцях Гайсинського лов, на Поділлі, в родині свящ. Учився у Подільській духовній семінарії в Кам’янці-Подільському (з 1851) і, не закінчивши її, вступив (1856) до Київського університету, що його теж через матеріальні труднощі не закінчив. Згодом учитель у Миргороді (1860-62), акцизний чиновник у Козельці (1862-8) і архівар Київського

університету (1868-71). Помер у Києві.
С. почав гром. працю як чл. таємного Харківсько-Київ. студентського товариства, яке ставило своїм завданням боротьбу з царським режимом, ширило заборонену літературу, домагалося заснування недільних шкіл тощо. C. був ініціатором заснування недільної школи на Подолі. В студентські роки починає писати, створює низку високопатріотичних поетичних творів, до яких сам писав музику. “В полі доля стояла” спрямований проти кріпосництва і “сподіваної волі”;за життя була надрукована лише “Горлиця” (1860), ін. опублікував щойно 1901 І. Франко в ЛНВ: “Коли хочеш нам
добра”, “Україно, мати наша”, “В полі доля стояла”, “Вже більш літ двісті”, остання, написана під впливом Т. Шевченка, дійшла до нашого часу як популярна народна пісня; у ній С. засуджує діяльність Б. Хмельницького і Переяславську угоду 1654.
З низки етногр. ст., – написаних С. у 1860-62, надрукована лише “Великдень у подолян” і ст. проти сваволі царської адміністрації “Из Миргорода” (обидві в “Основі”, 1861). По закритті “Основи”, коли не було жадного укр. ж., С. опублікував (рос. мовою) ряд нарисів й оповідань у газ. “Киевлянин”.
Гол. твір С. роман “Люборацькі”. Це хроніка (значною мірою автобіографічна) занепаду священичого роду Люборацьких у трьох поколіннях, на реалістично відтвореному тлі панування поль. панів на Поділлі, утисків царського режиму і ворожого українству офіц. православія. Широке тематичне полотно твору дало підставу І. Франкові назвати його першим реалістичним романом на побутовому тлі. Як змістом, так і мист. формою “Люборацькі” – посередня ланка між прозою Г. Квітки-Основ’яненка, М. Вовчка й ін. і пізнішою реалістично-побутовою епічною прозою І. Нечуя-Левицького і П. Мирного. Але на сучасну йому літературу роман впливу не мав, бо його опублікував щойно 25 pp. по смерті автора І. Франко в “Зорі” (1886). По цьому роман багато разів перевидавано до і за сов. часу.
Найновіше вид. творів С.: “Твори” (1958). Докладна бібліографія вид. творів С. і літератури про нього в “Укр. письменники. Біо-бібліографічний словник” (т. III, 1963).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)Твiр на тему щастя.
Ви зараз читаєте: Анатолій Свидницький – Біографія
Copyright © Українська література 2021. All Rights Reserved.