Ціна виміру життя (за оповіданням М. М. Коцюбинського “Дорогою ціною”)

(1864- 1913)

Народився ум. Вінниця. У 1880 році закінчив Шаргородське духовне училище. У 1891 році складає іспит на звання народного учителя (був змушений утримувати родину: матір, сестер). Працював у філоксерній урядовій комісії, був завідувачем відділу в газеті “Волинь”, діловодом, а потім статистом у Чернігівській земській управі.

Письменник. Автор багатьох оповідань, новел, повістей, найвідоміші з яких: “Цвіт яблуні”, “Persona grata”, “Intermezzo”, “Тіні забутих предків”, “Fata morgana”, “Коні не винні”. Коцюбинський одним із перших в українській літературі звернувся до такого художнього напрямку, як імпресіонізм, для якого було характерним відтворення не самої дійсності, а того, як вона впливає на людину, її емоції, душевний стан.

Ціна виміру життя

(за оповіданням М. М. Коцюбинського “Дорогою ціною”)

Героїко-романтичне оповідання “Дорогою ціною” М. М. Коцюбинський написав у 1901 році, коли минуло вже сорок років з часу надання волі кріпакам. Події ж твору розгортаються у тридцятих роках XIX століття, за тридцять років до її проголошення. Але

сучасникам письменника були близькі страждання та поневіряння героїв оповідання, бо в Україні, звільненій від кріпаччини, розпочався новий етап боротьби з експлуататорами. І за перемогу на цьому етапі історії нації багатьом доводилося платити дорогою ціною.

Що ж це за ціна, якою вимірювалася споконвічно бажана людством воля? Це – власне життя! Коцюбинський доводить, що життя дорівнює волі, а волю можна виборити лише життям. І це стосується не тільки героїв оповідання – Остапа та Соломії, здатних на все заради волі. Я вважаю, що в їх образі письменник узагальнив увесь поневолений український народ, який вже ставав на революційний шлях. У уяві М. Коцюбинського поневолене селянство – це вже не “віл у ярмі”. Саме для того, щоб показати “жевріння іскри у попелі”, автор насичує оповідання показом тієї ціни, тих жахливих пригод, які на кожному кроці чекали на втікачів від панського ярма, коли “почуття дійсності втрачалося”.

Як же треба було настраждатися у кріпаччині, як же треба було вірити у здобуття волі, щоб заради неї мужньо йти до мети через страшну небезпеку! Стрілянина, блукання Соломії у комишах, пожежа у плавнях, зустріч пораненого Остапа з голодним вовком, бій на Дунаї з турками, загибель Соломії – все це та дорога ціна волі, гідності, щастя.

Найвищу ціну заплатили герої М. Коцюбинського за волю, за щасливе життя. Сум і відчай наповнює душу після прочитання твору. Але, незважаючи на трагічну кінцівку оповідання, автор возвеличує волелюбність рідного народу, для якого шлях до щастя – це самовіддана боротьба за волю та незалежність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Оптс світанок взимку.
Ви зараз читаєте: Ціна виміру життя (за оповіданням М. М. Коцюбинського “Дорогою ціною”)