Коротко про “Всякому місту – звичай і права”Літературний рід : лірика.

Жанр : ліричний вірш, що став народною піснею (філософсько-сати­ричний).

Вид лірики : громадянська (філософська).

Провідні мотиви : викриття суспільних вад; щасливий той, хто має чисте сумління.

Віршовий розмір : дактиль.

Тип римування : суміжне.

Про твір : у пісні “Всякому місту – звичай і права… ” автор ставить в один ряд і засуджує здирників і бюрократів, розпусників і пияків, леда­рів і підлабузників. Ліричний герой вірша думає не про маєтки й чини, а про те, щоб мати чисту совість, жити

мудро й померти з ясним розу­мом. Перемогти смерть здатна лише людина з чистою совістю й помис­лами, перед смертю всі рівні – і мужик, і цар.

Кожна шестирядкова строфа побудована на антитезі: у перших чоти­рьох рядках автор указує на суспільні вади, а останніми двома проти­ставляє недолікам суспільного життя ідеал чистої совісті й ясного розу­му. Останній рядок кожної строфи, крім завершальної, є рефреном, у якому сконденсований неспокій митця: “Лиш одне непокоїть мій ум”.

Проблеми, порушені у творі, були злободенними в той час, а отже, і близькими простолюду, тому вірш “Всякому місту – звичай і права… ” за­жив великої популярності, ставши народною піснею: відомі понад п’ятдесят її варіантів (а це одна з ознак фольклорного твору). Іван Котляревський один із варіантів цієї пісні використав як арію возного в п’єсі “Наталка Полтавка”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Козача левада твір опис.
Ви зараз читаєте: Коротко про “Всякому місту – звичай і права”
Copyright © Українська література 2019. All Rights Reserved.