Краса людини і природи у кіноповісті Олександра Довженка “Зачарована Десна”Краса людини і природи у кіноповісті Олександра Довженка “Зачарована Десна”

Олександр Довженко – людина, щедро обдарована багатогранними здібностями й талантом. Сьогодні ми навіть вагаємося, кому надати перевагу – Довженкові як творцеві прекрасних кіноповістей чи авторові захоплюючих філософських щоденників, у яких він замислюється над красою і щастям людини на оновленій землі. Довженко писав також оповідання та публіцистичні статті. У всіх жанрах, в яких він виступав, був однаково глибоким і ніжним, мудрим і сміливим, художником і громадянином. У його творах ми бачимо всю велич і красу народної душі. “Я покликаний возвеличувати свій народ”. Ціми словами з автобіографії він оспівує свою рідну Україну. Змалював її пастельними, м’якими фарбами в “Зачарованій Десні”, грізними блискавками накреслив у “Україні в огні”.

Кожний рядок “Зачарованої Десни” пронизаний глибокою любов’ю до України. Що це за кіноповість? Картини дитинства, світ очима малої людини, яка ще навіть не встигла ознайомитися з цим світом, для якої навіть смерть – це радість. “Яка то радість, коли помирає прабаба!” Маленька людина та світ дитинства – великий, таємничий, зелений, буйний. Допитливий малий Сашко, мрійливий, з неабиякою уявою пізнаючи цей світ, поринав у нього з головою. І ми розуміємо, що цей білоголовий хлопчик

– сам Довженко.

З поетичною силою і пафосом оспівує письменник людей праці – величних і прекрасних у своєму трудовому таланті, у своїй моральній чистоті. Це “малесенька і прудка” прабаба Марусина, в устах якої прокльони перетворювалися на чарівні пісні, мати, яка любила “саджати що-небудь у землю, щоб проізростало”. Адже найсильніше і найкраще народне поняття про естетичність втілилося в образі батька – людини надзвичайної талановитості. Він змальований з епічним розмахом, як зображують народних героїв, і з ліричним щемом синівської любові. Батько для Довженка ідеал трудівника землі: “Багато бачив я гарних людей, але такого, як батько, не бачив. Голова в нього була темноволоса, велика і великі розумні сірі очі, тільки в очах чомусь завжди було повно смутку. Тяжкі кайдани неписьменності і несвободи. Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий”. Образ батька Довженко підносить до вселюдського ідеалу, хоч його життя було нелюдське, злиденне: “Одне в батька було некрасиве – одяг”.

Ще один образ людини праці вимальовано в “Зачарованій Десні” – це дядько Самійло, “великий косар”. “Орудував він косою, як добрий маляр пензлем, – легко і вправно. Коли б його пустити з косою просто, він обкосив би всю земну кулю, аби тільки була добра трава та хліб і каша”.

Як уособлення народної мудрості виступає у повісті дід Семен – лагідний, працьовитий, залюблений у вічне слово, такий собі народний філософ, що “прожив під сонцем коло 100 літ… ніколи не ховаючись в холодок”.

Усі ці образи трудівників і філософів несуть у собі думку про невичерпність і життєдайність народного джерела, про безсмертя народу.

Важливу роль у повісті відіграє природа, нерозривно пов’язана з життям людей. Картини сіножаті, нічного зоряного неба сповнені веселощів, пройняті трепетною закоханістю у рідний край, у його красу.

Своєрідним символом – рікою життя проходить через повість образ зачарованої Десни. Не можна без хвилювання читати Довженків образ рідної річки: “Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так багато дала ти мені подарунків на все життя”.

Мовчазна бесіда коней підслухана малим хлопцем, це вміння він перейняв у діда, образні прикмети народних вірувань, звичаїв, забобонів, що надають повісті національної своєрідності й колориту, казковий образ яблунатого коня, про якого наспівали малому хлопцеві колядники – все це чарівний світ фантастики, що своїм корінням сягає у глибину народної уяви.

Історія літератури знає чимало творів про дитинство, про вихован ня почуттів. Олександр Довженко зробив у цю скарбницю свій внесок, і його повість про народження великого митця перетворилася на гімн рідному народові, його працелюбству, мудрості, силі, невичерпній життєвій енергії.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Лісова пісня скорочено дуже стисло.
Ви зараз читаєте: Краса людини і природи у кіноповісті Олександра Довженка “Зачарована Десна”