Леся Українка – Арійці в Індії. ВедаЩо всі народи індо-європейські жили колись спільно, се видно з їхніх мов, звичаїв та віри, але жоден з тих народів не пам’ятає ні про те спільне життя, ні про те, як вони розійшлися з свого первісного рідного краю. Учені думають, що певне якісь монгольські орди розігнали арійців з їхньої сторони.

Плем’я санскритське (воно вважається найстаршим), перейшовши кряж Гіндукуш, розійшлося по долині Інду, потім, значно пізніше, дійшло до долини Гангу, а далі зайняло і весь півострів Індію. Плем’я зендське пішло в Бактріану і розійшлося по Мідії

та Персії.

Гімни Веди нічого не згадують про первісну сторону арійців. Здається, що громадське життя почалося для арійців уже в долині Пенджаб (долині Інду). Тільки західні арійці або іранці (перси та мідійці) заховали пам’ять про свою давню Аріану. Є відомості, що мідійці спершу звались арійцями, а сторона між Персією та Бактріаною звалась Арією.

Невідомо напевне, як розійшлись арійці по Європі, коли не вважати, що вони там жили спокон віку. Розселились же вони так: кельтійське плем’я пішло південним берегом Європи аж в теперішню Францію та Іспанію, а потім оселилось і в Британії.

Германські,

готські та скандинавські племена, що мали віру і звичаї подібнійші до іранських, ніж до індійських, спочатку заняли середину Європи і Скандинавський півострів, а потім потроху помішались з кельтами. Слов’яне рідніші індійським арійцям, бо мова їхня близька до санскритської, оселилися на схід від германців. Греко-латинські народи, теж близші до індійських арійців, посіли Балканський та Італійський півострови, крім того греки жили здавен на островах Архіпелагу та на східніх берегах Малої Азії.

Широка долина Пенджаб лежить близько гір Гіндукуш, в північно-західному краю теперішнього Кабулу, отже не там, де теперішня Індія, або Індустан. Самі арійці звали свій новий край Sapta Sindhou, себто країна семи річок. На півночі сеї країни стоять снігові гори Гімалайя, найвищі гори в світі. Сім річок зливаються в одну велику ріку Sindhou, тую річку греки прозвали Indos, через те і долину її стали звати Індія, а потім уже і долину Гангу і півострів почали так прозивати. Самі ж арійці звали свій край Aryawartha – земля арійців.

Люди, що жили в Індії перед арійцями, звуться в гімнах Веди Dasyou – перші мешканці, тубольці. Потім почали їх звати Melchtas – чужинці. дазйу завжди одрізнялись од арійців темною барвою тіла і арійці вважали їх за своїх підданих. Але арійці тільки тоді запанували над дазйами, коли зайняли весь Індустан, та й то мусили чимало змагатися з ними.

Арійці уважали дазйів чарівниками (подібно до того, як наш простолюд думає про циган, а надто циганок), а часом навіть звали їхнім іменням злих духів. дещо про змагання з дазйами говориться в Ведах, але там одрізнити правду від байки вельми трудно. Взагалі арійці індійські ніколи не писали історії, для їхніх письменників нецікаві були земні справи, вони займалися тільки вірою своєю та мовою, що вони називали санскритською – бездоганною.

Ріг-Веда, найдавніша свята книга індійська, показує нам, яка була віра в індійців. до неї ж подібна віра кожного первісного мало свідомого народу. для первісної людини все, що має рух – має життя, отже в світі все живе, все має душу. Небо, земля, вітри, вода, хмари, зорі – все має життя, думку, бажання і душу. Міцні сили природи, дивні істоти, незрозумілі появи світові – все то боги. Первісна людина бачить своїх богів навколо себе, вона їх чує. де лише обернеться, всюди бачить таємницю, всюди бачить своїх богів. Така віра кожного первісного люду, тільки в кожного народу вона має свої відміни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Твір роздум на тему героїчний вчинок.
Ви зараз читаєте: Леся Українка – Арійці в Індії. Веда
Copyright © Українська література 2019. All Rights Reserved.