Оспівування римської доблесті і величі Риму в поемі Вергілія “Енеїда”

I. Передумови створення Вергілієм “Енеїди”. (Найвидатніший поет епохи Октавіана Августа – Публій Вергілій Марон – жив і творив у останнє століття до нашої ери. Найкращим його твором вважається епічна поема “Енеїда”, написана на прохання самого Октавіана Августа. Писав її поет у зрілому віці упродовж десяти років – до смерті.)
II. Мета написання поеми “Енеїда”. (Поема мала досягти кількох цілей: по-перше, створити в римській літературі твір, подібний до героїчного епосу Гомера; по-друге, художньо відтворити історію заснування

войовничої держави – Риму; по-третє, показати історію роду, до якого належав Октавіан, і довести божественне походження влади Октавіана Августа. Вергілій повністю впорався із поставленими завданнями і створив найкращий твір римської літератури.)
III. “Енеїда” – найкраща поема за найкращими зразками. (Поема складається з 12 книг: перші шість тематично наближаються до “Одіссеї” Гомера, решта шість написані з урахуванням основних подій “Іліади”)
1. Відмінність “Енеїди” від гомерівських творінь. (“Енеїда” – своєрідна міфологічна поема, у якій відображено історичні
етапи створення Римської імперії. Це твір не лише про заснування Риму, але й про його історичну місію, призначену долею і богами. Відмінність її від гомерівських творів полягає в тому, що у Гомера люди не завжди погоджуються з волею богів; намагаються чинити на свій розсуд, а у Вергілія це взагалі неможливо. Так Еней завжди виконує накази богів, бо він представник майбутньої великої військової імперії і для нього воля богів дорівнює наказам воєначальників.)
2. Значення образу Енея. (Образ Енея у поемі має важливе значення. Міфологічний герой втілює основні ідеали римської доблесті епохи Октавіана Августа. Це і вірність своєму обов’язку, і сімейні чесноти, і мужність, і відвага, і почуття дружби. За міфічним походженням Еней є сином Анхіза та Венери, а його син Іул стає родоначальником роду Юліїв, до якого належить як Юлій Цезар, так і Октавіан Август. Цим доводиться основна мета твору – божественне походження римських імператорів. Через образ Енея проводиться думка, що заснована Енеєм держава є найбільшим благом для навколишніх земель.)
3. Місія Риму в мистецтві. (Політична спрямованість поеми охоплює значення Риму як мистецького центру в навколишньому світі:
… Інші майстерніш, ніж ти, відливатимуть статуї з міді,
З мармуру теж, я гадаю, різьбитимуть лиця живії,
Краще в судах промовлятимуть, краще далеко від тебе
Викреслять сферу небесну і зір кругове обертання, –
Ти ж пам’ятай, громадянине римський, як правити світом, –
Будуть мистецтва твої у мирі тримати народи,
Милувать щирих підданців і вкрай довойовувать гордих.
(Переклад М. Зерова).)
IV. “Енеїда” як перший художній твір про історію Риму. (У поемі присутня ціла низка епізодів римської історії. Спочатку згадується про те, як вовчиця вигодувала родоначальників римського народу Ромула і Рема. Далі автор наче гортає сторінки стародавньої напівміфічної епохи: викрадення сабінянок, тривала війна між римлянами і сабінянами, царські розбирання і царські страти та вигнання. За художніми образами “Енеїди” простежується початок майбутньої величної держави – Римської імперії.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)



Твір про ідеальну людину.
Ви зараз читаєте: Оспівування римської доблесті і величі Риму в поемі Вергілія “Енеїда”
Copyright © Українська література 2023. All Rights Reserved.