Головна ⇒ 📌Твори з української літератури ⇒ П. Загребельний (курсова робота)
П. Загребельний (курсова робота)
Реферат на тему:
П. Загребельний
План
1. Життя і творчість П. Загребельного… … … … … … … … … … … … … … … … … … … … 3
2. Коротко про деякі збірки П. Загребельного… … … … … … … … … … … … … … … … 3. Значення творчості П. Загребельного в українській літературі… … … … … 8
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ П. ЗАГРЕБЕЛЬНОГО
Гарна книга про народ, про людину, збагачуючи розум і виховуючи почуття (згадаймо, як Бєлінський підносив пушкінську поезію саме за
Талановитий український радянський письменник Павло Архипович Загребельний понад чверть віку веде діалог зі своїми сучасниками – діалог повчальний, дотепний і цікавий…
Прикметною рисою нашого митця є невситима
Павло Загребельний належить до тієї когорти радянських письменників, що і його ровесники В. Астаф’єв, Ю. Бондарєв, В. Биков, Ю. Друніна… Обпалені війною, вони до глибини осягли труди і дні фронтового покоління, яке врятувало Вітчизну від фашистського поневолення. В їхній творчості яскраво відбилися такі характерні риси радянської літератури, як безкомпромісність у боротьбі з буржуазною ідеологією, і приватновласницькою психологією, возвеличення подвигу радянських людей, утвердження соціалістичного гуманізму і почуття відповідальності за моральне обличчя своїх сучасників.
Критика свого часу звернула увагу на те, що Павла Загребельного приваблюють особливо три сфери людської діяльності: військово-патріотична, державно-історична і виробничо-творча. Це широке узагальнення потребує конкретизації. Суть у тому, що в героїв Павла Загребельного різні види діяльності переплітаються, зливаються. Державною людиною в його романах постає, скажімо, не тільки князь Ярослав Мудрий, але й молодий робітник Дмитро Череда, а теоретик кібернетики академік Карналь такий же творець, як і талановитий митець Київської Русі Сивоок. Саме концепцією народу-творця і зв’язані між собою три романічні цикли Павла Загребельного…
Загалом письменник уміло, природно поєднує у своїх романах відтворення окремої долі з узагальненим зображенням плину життя. Майстер розлогої епіки – історичного “Дива”, урбаністичного “Розгону”, сільського “Левиного серця”, що перегукуються між собою розробкою окремих мотивів і засобами характеротворення, – сміливо веде і діалог з історією, й інтимну розмову з людиною, згущаючи факти в образи доби і проникаючи в сокровенні таємниці душі.
У Павла Загребельного сотні дійових осіб. Є серед них і художньо невиразні, одномірні. Та людська пам’ять вибіркова, в ній залишається тільки істинне, довершене і необхідне для пізнання й самопізнання. Більшість людських характерів у творах нашого письменника – життєво правдиві, повнокровні. Чим вони цікаві? Неповторністю прояву повторюваного. Вони наче жадають одного: дива. Хто шукає його і знаходить, хто втрачає його або знищує, а хто – і це найважче – творить його в муках і любові…
Прадавня семантика кореня слова “диво” – світити. У слов’янських мовах “диво” – це те, що вражає: чудо, незвичайне, краса. Герої Павла Загребельного знають, що таке диво волі, диво пізнання, диво творчості, диво кохання й взаєморозуміння, диво народження справжніх людей і диво жіночих чарів.
У стильовому діапазоні письменника чудово поєднуються гостра, цікава фабульність з докладною деталізацією, іронія і сарказм з романтикою, публіцистика з психологізмом, афористичність і уривчастість з довгими фразами-періодами, з енергією дієслівних многочленів. Це проза розлога і водночас навальна, як повінь зі зливою і поривчастим вітром – “трощить, ламає, з землі вириває”. Ця розбурхана течія несе з собою все, навіть життєву піну. Але русла ніколи не губить. Русло – це дума про людину, про народ, це концепція соціалістичної особистості, що творить на землі красу і добро.
КОРОТКО ПРО ДЕЯКІ ЗБІРКИ П. ЗАГРЕБЕЛЬНОГО
Це просто чудова риса П. Загребельного, бути ніби несхожим на самого себе в кожному новому творі. Одних він дивує, других захоплює, третіх дратує цією своєю постійною мінливістю й несхожістю, як, мабуть, ніхто з українських прозаїків. Є прозаїки більш “зручні” для розуміння критикою і читачем. У них з попереднього роману часто можна виводити зародок наступного. Буває навіть так, що особливо цікаве знайдене один раз нещадно експлуатується знову й знову, а тому вся так звана творча еволюція може звестися до того, що письменник повільно, але неухильно стає епігоном самого себе, утриманцем і популяризатором того, що він колись дійсно знайшов і на чому, засліплений його незвичністю, назавжди зупинився. Загребельний же володіє дорогоцінним вмінням вичерпати в одному творі все те, що повинно належати тільки йому, тільки саме цим замислом породженому до життя, а далі – з усіх поглядів – тематично, манерою повістування, особливостями літературного артистизму – від того, попереднього, твору рішуче відмежуватися і прийти в наступному романі, з лихвою виправдовуючи всі надії критики, знову несподіваним…
В усіх своїх історичних романах письменник звертається до трагедійних ситуацій (йому загалом дуже близька поетика трагічного), перед багатьма моральними альтернативами постають його герої, і нерідко зроблений ними вибір вартий їхнього життя, але, думається, найвищих трагічних нот досягає автор у цих двох романах про дивні й гіркі долі жінок – Євпраксії і Роксолани, долях, скалічених жорстоким часом, суспільством, соціальна природа якого антигуманна, антилюдська.
Характерно, що коли Павло Загребельний тільки починав розробляти історичну тематику, це і для критиків, і для шанувальників його таланту стало цілковитою несподіванкою, оскільки він – після спроб знайти себе в напів-нарисових, пригодницьких і навіть фантастичних творах, з якими він, власне, і прийшов в українську літературу, – нарешті й остаточно сформувався в письменника гостро-сучасної теми, співця індустріального міста, вдумливого дослідника його технічної і творчої інтелігенції. І раптом такий різкий стрибок до часів давно минулих, якого навряд щоб хто міг від нього чекати. Незвичайним також було і те, що трилогія так званих робітничих романів, об’єднана пізніше однією назвою “З погляду вічності” писалася паралельно з циклом історичних романів про Київську Русь. У творчості письменника так органічно й непорушно переплелися минуле і теперішнє…
Наш час можна з багатьма підставами назвати часом загостреного історичного мислення. Від подій найближчих двадцяти-тридцяти-п’ятдесяти років і до того, що сталось кілька століть назад – усе сьогодні сприймається і обдумується з особливою інтенсивністю, бо так чи інакше допомагає зрозуміти сучасність…
Щоправда, Історичний роман у радянській літературі 60-х років не дав такої високої хвилі, яку бачимо, наприклад, у 20-30-х або 40-50-х роках. Але книг про минуле, особливо в останній час, пишеться немало, і в них, без сумніву, нагромаджуються ознаки нової якості: можливо, не за горами – третя, прикметна своїми неповторними рисами хвиля в розвитку нашої історичної романістики…
До таких книг я відніс би роман П. Загребельного “Диво” (Рад. письменник, 1968)… Отже, перед нами-древлянські землі, Київ, Новгород, Болгарія і Візантія кінця X і перших десятиліть XI віку. Різні долі різних людей, які, зрештою, сходяться й перехрещуються на майдані стольного граду над Дніпром, де споруджується одне з найбільших мистецьких “див” тієї доби – Софія Київська.
На першому плані – митець Сивоок і князь Ярослав. Про Ярослава ми чимало знаємо з різних джерел, про Сивоока – нічого. Документальній і навіть легендарній історії його ім’я не відоме…
Якщо говорити про конкретну історію Київської Софії, то сучасні вчені сходяться на тому, що її споруджували, й оздоблювали грецькі майстри спільно з місцевими людьми, які, навчаючись у перших, збагачували й “ослов’янювали” їхнє мистецтво, привносили в нього виразні риси древньоруської самобутності.
Так виникла в романі постать Сивоока – гіпотетична, вимислена і водночас цілком реальна за своєю художньою сутністю. Він справді постає перед нами живою, вірогідною й типовою людиною своєї епохи – з великою і драматичною біографією, з пошуками, стражданнями, сумнівами та надіями.
Сивоок у “Диві”, навіть і тоді, коли на Київській “горі” статечно розмовляє із самим князем, – плоть від плоті народної, низової, “спідньої” Русі, яка складала глибоко заземлену основу Київської держави і в незчисленних трудах, у болях і муках витворювала її могутність, що за часів Ярослава досягла своїх верховин.
Те, що Загребельному вдався саме цей образ, видається мені успіхом принципового значення. Наша художня “старорущина”, – з різних, у тім числі й поважних причин, – у глибини тогочасної народної маси та її свідомості досі проникала поволі й нелегко. Якщо схематично поставити в один ряд близькі з цього погляду постаті каменяра Журейка (“Ярослав Мудрий” І. Кочерги), закупа Микули та його доньки Малуші (“Святослав” С. Скляренка) й малого “роба” на Русі, полонянина у Візантії, а потім константинопольського і київського митця Сивоока, то різниця виявиться, без перебільшень, величезною. В “Диві” це – характер, художня повнокровність якого не викликає сумніву, особистість, яка в розумінні психологічної та інтелектуальної висоти виступає гідним партнером найвидатнішого розуму епохи (а в романі він таким і є) – самого Ярослава…
Загребельний у змалюванні Ярослава знайшов добру міру поєднання “державно-історичного” та “людського”…
Мудрий і талановитий київський князь у романі “Диво” – вершитель історично прогресивної справи зміцнення та об’єднання Русі, але разом з тим він син свого класу й часу, людина, яка сповідає їхні погляди, їхню жорстоку мораль навіть тоді, коли вони викликають у ній внутрішній супротив…
Більше, ніж будь-який з попередніх творів автора, “Диво” засвідчує зростання зображувальної сили його письма, вміння вивести неокраяні, самобутні людські характери, через які розкривається хід життя, пристрасті й прагнення епохи…
Уміє дати автор “Дива” і барвистий історичний фон, охоче користуючись для цього способом принагідного, майже літописного переповідання характерних епізодів і бувальщин, часто незвичайних, інколи вражаючих у своїй історичній красномовності; в сукупності укладається виразна, хоч і не завжди ощадна, мозаїка епохи.
А головне – свіжість і самостійність загальних авторських рішень, яким завдячує в романі так ясно висвітлена тема найбільшого і найдорожчого “дива історії”: тема людини, незборної в своєму прагненні до свободи й щастя.
ЗНАЧЕННЯ ТВОРЧОСТІ П. ЗАГРЕБЕЛЬНОГО
Радянська література створила багато образів мужніх, чесних, щирих людей, які стали добрими друзями читачів, увійшли в їх життя, як знайомі, близькі люди. Кожен новий твір, де змальовані образи, гідні дружби нашого читача, – радісна подія в літературі. Думаю, що книга П. Загребельного “Дума про невмирущого” (вперше твір друкувався в журналі “Прапор” №№10-12 в 1957 р., а вийшов окремим виданням у “Молоді”) стане для читача такою подією. Історія короткого життя її героя, життя, сповненого мук і болю, але красивого і чесного, знайде відгук у багатьох серцях.
Йому ще не сповнилось сімнадцяти, коли почалася війна. Андрій пішов до військкомату, де вже стояли великі черги добровольців. Коли йому запропонували написати автобіографію, та ще докладну, він злякався: у нього не було біографії. Ну, народився. Ріс. Закінчив неповну середню. Вступив до комсомолу. Закінчив середню. Працював під час канікул у колгоспі. Збирав колоски. Був причіплювачем. Косив сіно. Яка ж тут біографія, коли все так просто і звичайно?
Та, мабуть, і після війни, коли б Андрій Коваленко залишився в живих, він не помітив би, яка багата його біографія. Ну, пішов добровольцем. Воював. Поранили. Вилікувався. Знову воював. Знову поранили. Взяли в полон. Втік. Впіймали. Знову втікав… Здатні на подвиги не часто розповідають про свої подвиги. Бо, може, джерелом цих подвигів саме і є впевненість у тому, що так чинив би кожен на його місці. Велика, справжня скромність-сестра героїзму, а не посередності…
Ми часто не помічаємо, яким неоціненним багатством володіємо, що, справді, може “солнце померкло б, увидев наших дум золотые россыпи”. Письменник мало пише про радянських людей, з якими доля зводила його героя там, далеко від рідної землі. Але кожна така зустріч, як з Мартиненком, Банніковим, Антроповим, залишає хвилююче враження, показує, що в які б обставини не потрапили радянські люди, вони живуть між собою за законами, нормами нового суспільства, за соціалістичними законами.
Справжнім гімном радянській людині звучить заключний епізод короткого життя героя повісті, епізод, з якого могла б початися легенда про радянського юнака. Коваленко, смертельно поранений після останньої спроби вирватися з полону, лежить у бараку поруч з поляком, якому на світанку мають зробити укол, щоб убити. “Андрій намагався думати про дім, про батька й матір, про Катю. Але пам’ять його, знесилена, змучена безугавним болем, розгубила всі спогади, як квітка пелюстки. Йому тепер лишався біль, різкий і нестерпний, і думки. Вчора пін шкодував, що його не вбили тоді одразу в Марбурзі, тепер дякував випадкові, який продовжив йому життя на ці кілька днів. І перед смертю він ще зможе зробити добре діло. Зможе, хоч як це не важко”. І ось він, напружуючи останні сили, підводиться і міняється номерами з своїм сусідом Єжі Фурчаком. Вранці укол роблять йому, а не Єжі. Андрій умирає, щоб жив він.
” – Простіть, мамо й тату, свого сина за те, що він вмер так далеко від вас, за те, що вмер раніше од вас. Ви ще довго пам’ятатимете його. Будете згадувати свого енна вранці, як сходить сонце, і в безсонні ночі, в горі і в радості, взимку й повесні, поки й живі, будете ви журитися за своїм сином… І ще будете ви тужити й нарікати на долю за те, що не поклала вона вашому синові під голову пахучого снопа пшениці, не постелила йому в боки білих, м’яких снігів, не заквітчала йому могили червоною калиною, бо пропав ваш син Андрій безвісти. Чи ж безвісти?”
Ні, не безвісти, – говорить повість П. Загребельного. Залишилися десь люди – все-таки люди, які ходили за ним конвоєм, і якщо не знайшлось у них поваги до юнака, то хоч подив перед силою його душі збережеться в їх пам’яті, це добре для справи миру. Залишилися ж, певно, в живих товариші по долі, які понесуть з собою пам’ять про це недоспіване життя. Залишився Єжі, який повинен пам’ятати, що йому належить жити і за Андрія, бо, рятуючи його ціною свого життя, радянський юнак заповідав йому і свої людські обов’язки.
А тепер ось іще тисячі читачів, яким розповідає про життя Андрія письменник Павло Загребельний. І так розповідає, що як живий постає перед читачем його юний герой і по безспірному праву тих, хто загинув за Вітчизну, говорить до своїх ровесників: перевірте, чи достойно ви живете, чи вмієте цінити людську честь, радянську свою гідність?
В повісті П. Загребельного виявилися найсильніші сторони його обдарування, його творчість, на мій погляд, належить до того напряму української прози, відносно якого не доводиться повторювати, що романтика є складовою частиною реалізму. А для такої романтики потрібен глибокий суспільний зміст, красиві душею, може, гідні подиву людські образи, тонке відчуття нового в почуттях, ділах, помислах людей, в стосунках між людьми…
Список використаної літератури
1. Фащенко В. Глибінь і розмаїття дивосвіту. – У кн.: Загребельний П. Твори: В 6-ти т. К.: Дніпро, 1979, т. 1, с. 5-6; 15-16.
2. Слабошпицький М. Загадка Павла Загребельного. – Радуга, 1980, № 1,
С. 157; 158; 159.
3. Новиченко Л. Хто звів семібрамні Фіви. – У кн.: Література і сучасність: Літературно-критичні статті. К.: Рад. письменник, 1970, вип. ІІІ с. 39-42; 46; 56.
4. Шамота М. Дума про безсмертя. – Літ. газета, 1958, 15 квіт.
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Related posts:
- Марко Черемшина (курсова робота) МАРКО ЧЕРЕМШИНА (1874 – 1927) Марко Черемшина (Іван Юрійович Семанюк) належить до письменників демократичного напрямку в українській літературі кінця XIX – початку XX ст. його літературна діяльність розвивалася в нерозривному зв’язку з суспільно-політичними процесами на західноукраїнських землях у ті часи, в тісному зв’язку з суспільною діяльністю передової частини західноукраїнської інтелігенції, видатним організатором і натхненником якої […]...
- Курсова робота “Дмитро Павличко” Курсова робота “Дмитро Павличко” ПЛАН 1. Дмитро Павличко – “син простого лісоруба, Гуцула із Карпатський гір”. 2. Життєвий і творчий шлях. 3. Перша збірка віршів “Любов і ненависть”. 4. Поезія “Спомин”. 5. Збірка “Моя земля”. 6. Морально-етична краса в поезії Д. Павличка “Таємниця твого обличчя”. 7. “Якби я втратив очі, Україно… ” – сонет. 8. […]...
- Література 1940 – 1970-х років на Радянській Україні (пошукова / курсова робота) Пошукова робота з української літератури Література 1940 – 1970-х років на Радянській Україні Ми всі намагалися возвеличити людину й писали людину “красиву”, не простого колгоспника, здебільшого безмовного та затурканого, а хлібодара, гордого, бронзовочолого степовика, господаря землі. Це розходилося з правдою життєвою і психологічною і принесло чимало шкоди нашій літературі”. Література 40 – 50-х років заслуговує […]...
- Поети “Молодої музи”. (курсова робота) Реферат на тему: Поети “Молодої музи”. Чи не парадокс, що поетична назва літературноі групи, яка існувала у Львові на початку нашого століття, – “Молода муза”, досі пов”язана у нашій уяві не з молодістю і поезією, а, навпаки, із занепадництвом і чимось антипоетичним і антиєстетичним? На жаль, це так. Єдиною втіхою може бути те, що взагалі […]...
- Вивчення в школі творчості Григорія Косинки (пошукова / курсова робота) Пошукова робота з української літератури Вивчення в школі творчості Григорія Косинки (Григорій Михайлович Стрілець) Програма Інституту літератури ім. Т. Шевченка для вивчення творчості Г. Косинки пропонує орієнтовно відвести З години. Для текстуального вивчення передбачені такі твори письменника: “На буряки”, “На золотих богів”, “Політика”, “Гармонія”, “За земельку”. На першому уроці ознайомлення з життям і творчістю Г. […]...
- Смішне – як основа творчості Остапа Вишні (курсова робота) Смішне – як основа творчості Остапа Вишні План 1. “Уродженець краю, де завжди було в шані гумористичне слово” (У. Дузь). 2. “Моя автобіографія” – твір, який має кілька мистецьких пластів” 3. Українська ментальність у творчості О. Вишні (гумореска “Чухраїнці”). 4. Засоби комічного в “Зенітці” 5. Тема любові до природи, її захисту в “Мисливських усмішках” Сатирично-гумористичні […]...
- Дмитро Степанович Бортнянський (курсова робота) РЕФЕРАТ “Дмитро Степанович БОРТНЯНСЬКИЙ” П Л А Н. І. Народження. Глухівський період життя. 1). Історія сім ї Бортнянських. Народження Дмитра Бортнянського. 2).Глухів – столиця гетьманства України. Традиції Глухівської музично-хорової школи. 3). Навчання Дмитра у Глухівській співочій школі. Від їзд до Петербургу. 2.Навчання і робота в Петербурзі у Придворному хорі. (1758-1768рр.) 1). Історичні події 1758-го року. […]...
- Любовна лірика Ліни Костенко (курсова робота) Любовна лірика Ліни Костенко Зміст I. Вступ II. . Етико-гуманістичний зміст інтимної лірики Ліни Костенко. 1.Свято любові… … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … 4 2.”Це тихе сяйво над моєю […]...
- Максим Рильський. Збірки поезій (курсова робота) Максим Рильський. Збірки поезій План: 1. Уривок із життєпису 2. Пейзажна лірика М. Рильського. 3. “Білі двері краса в минуле вміє одчинять і в будуче”. Духовність, культура, мистецтво в поезії Рильського. 4. 5. “Ми працю любимо, що в творчість перейшла” 6. Краса й велич рідного слова в поетичній творчості М. Рильського 7. Інтимна лірика поета. […]...
- Жовтий Князь Василя Барки (курсова робота) Курсова робота з української літератури “ЖОВТИЙ КНЯЗЬ” ВАСИЛЯ БАРКИ Проза Барки. Передісторія роману Василь Барка, безперечно, передусім поет, модерний і елітний. Його ідеалістично-містичний світогляд знайшов найповніший і найглибший вияв у поетичній творчості. Саме нею він значно розширив стильові горизонти української літератури. Щоправда, ті горизонти розкрилися лише наприкінці XX ст., коли сама література стала іншою, і […]...
- Павло Загребельний. Короткі біографічні відомості життя і творчості письменника Реферат На тему: Павло Загребельний. Короткі біографічні відомості життя і творчості письменника Письменник народився 25 серпня 1924 року в придніпрянському селі Соколиному?? на Полтавщині. “Це козацьке село,- розповідає Павло Архипович у вже згадуваному інтерв”ю. – Воно було на кордоні земель Війська Запорізького і царської імперії. І на цьому кордоні зібралися люди, що втікали як з […]...
- Провідні мотиви лірики Ліни Костенко (курсова робота) Реферат з української літератури Тема: Провідні мотиви лірики Ліни Костенко. Насамперед мусимо прийти до думки, що шкільна програма пропонує надто мало поезій Ліни Костенко для вивчення на уроках, 3 якоїсь причини не враховано ні великої популярності цієї авторки, ні цілющої дії духовності, яка струменить з її лірики й може виховати Людину, Патріота, Гуманіста. Серед обов’язкових […]...
- Драматургічна глибинність Миколи Куліша (курсова робота) Реферат на тему: ДРАМАТУРГІЧНА ГЛИБИННІСТЬ МИКОЛИ КУЛІША Якби Миколі Кулішу в юні або молоді роки сказали, що йому призначено стати одним із знакових імен української драматургії (разом з Лесею Українкою та Володимиром Винниченком), він, мабуть, дотепно пожартував би з цього передбачення. І не тільки тому, що любив і шанував жарт. М. Куліш тривалий час не […]...
- Методика вивчення творів різних жанрів (курсова робота) КУРСОВА РОБОТА Тема: Методика вивчення творів різних жанрів План 1. Ознайомлення учнів початкових класів з творами різних жанрів с. 2. Методика опрацювання оповідань с. 3. Особливості роботи над казкою с. 4. Робота над легендою, переказом с. 5. Методика вивчення вірша. Ознайомлення молодших школярів з ліричним віршем с. 6. Особливості роботи над байкою с. 7. Методика […]...
- Поезія Михайла Драй-Хмари (курсова робота) Курсова робота з української літератури ПОЕЗІЯ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ Драй-Хмара належить до поетів, недооцінених щодо сили й значности свого таланту і неправильно оцінений щодо його місця в літературному процесі. Критика писала про нього мало, причому писали або друзі, або вороги. Друзі – маю на увазі рецензію О. Бурггардта на єдину збірку поета “Проростень” (“Червоний шлях”, 1926, […]...
- Слово Тараса Шевченка і Святе Письмо (курсова робота) Курсова робота На тему: Слово Тараса Шевченка і Святе Письмо Зміст I. Вступ. Тарас Шевченко – національний пророк… … … … … … … … … … … … … .3 1.Тарас Шевченко. Посланіє “І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні і не в Украаїні моє дружнє посланіє”… … … .7 2.”Псалми […]...
- Життя та творчість Володимира Кириловича Винниченка (курсова робота) Життя та творчість Володимира Кириловича Винниченка План: Життєвий шлях Володимира Винниченка 1. Навчання та початок політичної діяльності 2. Винниченко-політик в боротьбі за вільну Україну 3. Життя та творчість за кордонами рідної України Рання проза Володимира Винниченка (1902-1907) 1. “І відкіля ти взявся у нас такий?” 2. На позвах з традицією: анатомія бунту (“Повія”, “Народний діяч”, […]...
- Василь Бобинський – о знанії і незнанії (пошукова / курсова робота) Пошукова робота з української літератури ВАСИЛЬ БОБИНСЬКИЙ ЗНАНИЙ І НЕЗНАНИЙ Василь Бобинський розпочав свій творчий шлях на початку XX ст. одночасно з молодими літераторами так званої “нової хвилі” – М. Ірчаном, Р. Купчинським, Ю. Шкрумеляком, А. Волощаком, І.-В. Антоничем, О. Бабієм, С. Масляном, І. Балюком, А. Павлюком, О. Туринським та ін. Не схожі за своїми […]...
- Т. Г. Шевченко (пошукова / курсова робота англійською мовою) Реферат на тему: Т. Г. Шевченко (пошукова робота на англійській мові) Shevchenko, Taras b 9 March 1814 in Moryntsi, Zvenyhorod county, Kyiv gubernia, d 10 March 1861 in Saint Petersburg, Russia. (Photo: Taras Shevchenko.) Ukraine’s national bard and famous artist. Born a serf, Shevchenko was orphaned when he was twelve and grew up in poverty […]...
- Творчість письменників “Покутської трійці”, проблема індивідуального стилю (курсова робота) Курсова робота з української літератури Творчість письменників “Покутської трійці”, проблема індивідуального стилю ЗМІСТ 1. Вступ Соціально-суспільне становище Західної України кінця ХІХ – поч. ХХ ст. 2. Життя і творча діяльність письменників “покутської трійці”. 2.1. Володар дум селянських. (творчі надбання Василя Стефаника). 2.2. “Не для слави – а для людей” (творчий доробок Леся Мартовича). 2.3. Співець […]...
- Микола Гурович Куліш – життя і творчість (пошукова / курсова робота) Пошукова робота з української літератури Микола Гурович Куліш – життя і творчість Миколі Гуровичу Кулішу судилося прожити лише 45 років. Але за цей час він встиг зробити незрівнянно багато. Його творче життя сучасники порівнювали з фейерверком: “… Барвисте, яскраве, гучне і… скороминуще. Десять років всього письменницького стажу – десяток п’єс, що з них майже кожна […]...
- Типологія сюжетних ліній українських та перських народних казок (курсова робота) КУРСОВА РОБОТА Типологія сюжетних ліній українських та перських народних казок Вступ Український народ завжди підтримував тісні взаємостосунки зі своїми сусідами. Ще в язичницькі часи наші пращури звертали увагу на Близький Схід, де в розквіті були астрономія, математика, медицина і література. Туди їздили наші дипломати, купці, допитливі мандрівники. Вони привозили на Україну ювелірні вироби, математичні приладдя, […]...
- Феміністична проблематика повістей О. Кобилянської “Людина” і “Царівна” (курсова робота) КУРСОВА РОБОТА З української літератури на тему: Феміністична проблематика повістей О. Кобилянської “Людина” і “Царівна” ПЛАН ВСТУП 1. ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ 2. ВПЛИВ ФЕМІНІЗМУ НА УКРАЇНСЬКУ ЛІТЕРАТУРУ. МІСЦЕ ТВОРЧОСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ У ФЕМІНІСТИЧНІЙ ПРОБЛЕМАТИЦІ 3. ЖIНОЧИЙ IДЕАЛ ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ ЗА ПОВIСТЯМИ “ЛЮДИНА” I “ЦАРIВНА” 4. АВТОРСЬКА ПОЗИЦIЯ У ПОВIСТI ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ […]...
- Андрій Чайковський. Курсова робота Курсова робота “Андрій Чайковський” План 1. Життя і творчий шлях А. Чайковського 2. А. Чайковський у Коломиї. 3. Чайковські у спогадах сучасників та переказах. Хронологія життя і літературної Діяльності Андрія Чайковського 1857, 15 травня – у Самборі на Львівщині в родині дрібного урядовця народився Андрій Якович Чайковський. 1850-і-1860-і рр. – після смерті батька переїхав у […]...
- Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом (Улас Самчук) (курсова робота) Курсова робота З української літератури “Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом (Улас Самчук)” Біографія письменника – перший крок до розуміння його творчості. Але не тільки. Саме знайомство з найвидатнішими представниками певного народу вважав одним із шляхів до зрозуміння національного характеру український філософ М. Шлемкевич. Безсумнівно, що Улас Самчук – одна з найяскравіших постатей […]...
- В. Симоненко. Поезії (курсова робота) В. Симоненко. Поезії План 1. Життєвий та творчий шлях письменника 2. Новаторство Симоменкової поезії 3. Патріотична лірика 4. Сатиричні поезії В. Симоненка 5. Духовна краса і велич простої людини в поезії В. Симоненка 6. Краса і щирість почуттів в інтимній ліриці В. Симоненка Україно! Ти для мене диво! І нехай пливе за роком рік, Буду, […]...
- Історія написання й видання та художня цінність історичного роману у віршах “Маруся Чурай” (курсова робота) Реферат з української літератури Тема: Історія написання й видання та художня цінність історичного роману у віршах “Маруся Чурай”. Переходячи до вивчення роману Ліни Костенко “Маруся Чурай”, мусимо бодай кілька хвилин вділити на вияснення історичної особи – легендарної піснярки Марусі (Марії) Чурай. Про те, що це не видумана, а реальна постать, свідчив ще знавець літератури й […]...
- Я вибрала Долю собі сама: життєвий і творчий шлях Ліни Василівни Костенко (курсова робота) Реферат з української літератури Тема: “Я вибрала Долю собі сама”: життєвий і творчий шлях Ліни Василівни Костенко. Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в місті Ржищеві на Київщині. Батьки майбутньої поетеси вчителювали й з ранніх літ прищеплювали дитині високі моральні, етичні та естетичні смаки, подавали літературні, фольклорні та історичні взірці для наслідування. На […]...
- Юрій Яновський (курсова робота) Реферат на тему: Юрій Яновський “І СВІТ РОЗЧИНЕНО ЯК ДВЕРІ… “ Того літа серпень аж пашів спекою. Від неї рятували хіба що ночі. У Хості, в будинку відпочинку письменників, коли на небі рясно виступали зорі, по саду блукали білі постаті – примари, закутані в простирадла. Вони зривали солодкі сливки і до ранку смакували ними… А […]...
- Ніколо Макіавеллі. Курсова робота Курсова робота на тему: Ніколо Макіавеллі ВСТУП 3 1.Людина та особистість в творах діячів Ренесансу. 6 2.Ніколо Макіавеллі – гуманіст і політик. 9 3.”Государ” – головний твір Макіавеллі 11 4.Причини що спонукали Макіавеллі до написання “Государя” 14 5.Гуманістична народність “Государя”. 18 ВИСНОВОК. 26 ЛІТЕРАТУРА. 27 ВСТУП Відродження – це справді нова епоха. І усвідомлення того, […]...
- Ліна Костенко (курсова робота) Реферат на тему: Ліна Костенко План I. Вступ. 1. Короткі біографічні дані про Ліну Костенко… … … … … … … … … … … … … … … … … … … 2 2. Огляд творчого шляху… … … … … … … … … … … … … … … … … … […]...
- Вільям Шекспір. Курсова робота Курсова робота Вільям Шекспір 1. Вступ Шекспір створив безсмертні твори, в яких людство ось вже протягом чотирьох століть знаходить найяскравіше втілення самих себе. Великий майстер розкриття характерів, Шекспір з незвичайною силою показав трагедії життя. Шекспірові випало жити в чудовий час. Він був сучасником великої епохи в історії людства, що дістала назву Відродження. То була тривала […]...
- Іван Франко. Курсова робота План 1. Вступ 2. Марія Білецька. Картини з життя Івана Франка. 3. Клементина Попович. Спомини про Івана Франка. 4. Уляна Кравченко. Щирий друг і вчитель. 5. Висновок. 6. Список використаної літератури. 1. ВСТУП Іван Франко… Діяч, що уособлює цілу епоху української культури; один з найвидатніших письменників слов’янських народів; ім’я, що здобуває все ширшу світову славу. […]...
- Пантелеймон Куліш (пошукова / курсова робота) Пошукова робота На тему: ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ (1819 – 1897) Пантелеймон Олександрович Куліш – український буржуазно-ліберальний письменник, багатогранна діяльність якого (як поета і прозаїка, фольклориста і етнографа, перекладача і критика, редактора і видавця) охоплює кілька десятиліть. Почавши як ліберал, настроєний проти царизму і кріпацтва, він поступово скочувався на буржуазно-націоналістичні позиції, особливо в останні десятиліття свого життя. […]...
- Життєвий і творчий шлях Т. Мельничука (курсова робота) Реферат на тему: “Життєвий і творчий шлях Т. Мельничука” Легко бачити в далеких особистостях геніїв, особливо, якщо вони жили кілька століть тому. І важко бачити геніїв серед своїх ровесників, серед своїх сучасників. Так і блукають невизнані генії цим світом допоки не помруть, допоки хто раптом не вигукне: – А це ж бо була велика людина! […]...
- Творчість та життя Л. Костенко (курсова робота) Творчість та життя Л. Костенко План I. Вступ. 1. Короткі біографічні дані про Ліну Костенко 2. Огляд творчого шляху II. Історичний роман “Маруся Чурай III. Етико-гуманістичний зміст інтимної лірики Ліни Костенко IV. “О скільки слів мені наснилось” V. Заключне слово VI. Список використаної літератури Короткi бiографiчнi данi Відома українська поетеса Ліна Василівна Костенко народилася 19 […]...
- Життя та творчість Дмитра Павличка. Курсова робота Курсова робота з української літератури. Життя та творчість Дмитра Павличка XX століття виходить на останню пряму. З карти планети майже щезли “білі плями”, з’явилися чорні знаки екологічного безглуздя. Амазонія – легені Землі – в сухотах. Аральське море дихає соляними суховіями. Чорнозем стомився. Меншає озону в атмосфері, більшає сум’яття в душі. Вмирають річки, народжуються легенди – […]...
- Життєвий і творчий шлях О. Кобилянської (курсова робота) Життєвий і творчий шлях О. Кобилянської Вона побачила світ у багатодітній родині дрібного службовця в маленькому містечку Гура-Гумора Ітепер Гура-Гуморулуй, Румунської Соціалістичної Республіки), в глибині Карпатських гір Північної Буковини. Дитинство і юність її пройшли далеко від українських культурних центрів, переважно в румунсько-німецькому середовищі, що не могло не накласти відбиток на освіту майбутньої письменниці, характер її […]...
- Тема митця та мистецтва в романі Томаса Манна “Доктор Фаустус”. Курсова робота Курсова робота на тему: Тема митця та мистецтва в романі Томаса Манна “Доктор Фаустус” Зміст 1. Вступ с. 3 2. Основна частина: с.6 2.1 Місце Фауста в романі. 2.2 Підстави та умови для написання. 2.3 Багатогранність характеру Леверкюна. 2.4 Рома-заповіт Томаса Манна. 3. Висновки. с.19 4. Zusammenfassung с.22 5. Література с.23 Вступ Трагічний пафос, традиційно […]...
- Робінзон Крузо як втілення просвітительського ідеалу “природної людини”. Курсова робота КУРСОВА РОБОТА З зарубіжної літератури Робінзон Крузо як втілення просвітительського ідеалу “природної людини” ЗМІСТ 1. Вступ 2. Основна частина 2.1. Розділ І. Життя та творчість Дефо 2.2. Розділ ІІ. Робінзон Крузо – “природна людина епохи Просвітництва” 3. Висновок 4. Список використаної літератури ВСТУП Основоположником європейського реалістичного роману нового часу вважається Даніель Дефо. Творчість Депо являє […]...
Роздуми над творчістю івана франка.