Пересопницьке євангелієПересопницьке євангеліє – пам’ятка давньоукраїнської мови і рукописної книжної культури України середини XVI ст. Містить чотири євангелія, перекладені з старослов’янської на “просту” українську мову “для ліпшого вразуменія люду християнського посполитого”. Першу частину перекладу виконано 1556 у монастирі с дворець на Львівщині; повністю роботу завершено 1561 у с Пересопниці на Волині при сприянні княгині Насті Гольшанської-Заславської. Переклад здійснив архімандрит Пересопницького монастиря Григорій, переписав його і художньо оздобив писар Михайло Василевич, син протопопа із Сянока.

Віртуозна майстерність оформлення рукопису, витончені прикраси кольоровим рослинним орнаментом у стилі італійського Ренесансу, професійно виконані кольорові мініатюри чотирьох євангелістів, досконалий шрифт – все це дає підстави оцінювати Не. як видатний твір мистецтва епохи Відродження в Україні XVI ст.

На початку XVІІІ ст. П. є. потрапило до гетьмана І. Мазепи, який передав його Переяславському кафедральному собору. до 1917 зберігалося в Переяславській і Полтавській духовних семінаріях, нині в ЦНБ НАН України. Спроби видати П. е. не мали успіху. З 1991 воно входить в атрибутику прийняття присяги президентами України.

Мову, зміст, шрифт, мистецьке оформлення П. е. досліджували українські вчені О. Бодянський, А. думитрашко, П. ЖиТець-кий, О. Грузинський, І. Каманін, Г. Павлуцький, В. Перетц, І. Чепіга та ін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Любіть україну драматизм долі.
Ви зараз читаєте: Пересопницьке євангеліє
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.