Твір на тему: Деякі поради майбутньому оратору

Деякі поради майбутньому оратору
Усім відомо, що ораторів на світі менше, ніж поетів. У чому ж полягає секрет мистецтва красномовства?
Один із відомих ораторів Цицерон відзначав: “Найкращий оратор є той, хто своїм словом і повчає слухачів, і дає насолоду, і справляє на них сильне враження”. Ораторство користується всіма перевагами поезії, а часто й споріднене з нею. Промовець зобов’язаний чітко визначити тему, ідею виступу, підібрати відповідні засоби мовлення. Основна формула ораторства окреслюється так: “про що + що + як + навіщо”.

Оратор мусить зацікавити слухачів, створивши цілісний психологічний портрет аудиторії, тримати її в постійному емоційному напруженні. Адже без людських емоцій не може бути ніякого пошуку істини.
Не менш важливим є вміння працювати з фактами та аргументами, а також активізувати мисленнєву діяльність співрозмовника, тобто створити атмосферу інтелектуальної, емоційної співтворчості. Ф. Ларошфуко повчав: “Справжнє красномовство – це вміння сказати все, що треба, і не більше, ніж треба”.
Треба прагнути, щоб протягом виступу аудиторія слухала й подумки вела діалог. Оратор, виступаючи,
повинен поводити себе зі слухачами, як із рівними. Привертає увагу й надає виступу образності, яскравості цитування, бо “дзвінка цитата спокушає нас більше, ніж правдиве мовлення” (Монтень).
Важливою умовою сприйняття оратора є і його мовлення, шо передбачає вираження думки в дієвій словесній формі. Основні показники правильного мовлення – виразність, точність, стислість, доцільність. Публіка не завжди помічає, що говорять, але тонко помічає, як говорять. У світовій практиці красномовства можна знайти доречне використання іронії та фразеології, патетично-ідейне наповнення фрази й обурливо-саркастичне її забарвлення.
Ораторство – це важлива і складна наука, але той, хто опанує її, відчуватиме себе впевненим і щасливим. Тим, хто прагне пізнати всі тонкощі красномовства, хочеться висловити побажання словами нашого великого оратора Феофана Прокоповича: “Молоді оратори! Вступивши до школи красномовства, знайте, що ви прагнете до такої почесної справи, яка сама по собі настільки корисна, що її належить викладати не лише для вашого добра, а й на благо Батьківщини!”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Твір роздум мова скарбниця духовность народу.
Ви зараз читаєте: Твір на тему: Деякі поради майбутньому оратору
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.