Твір-відгук. А мак цвіте! (за легендою Михайла Стельмаха)

Твір-відгук. А мак цвіте! (за легендою Михайла Стельмаха)

Поезія М. Стельмаха “Мак цвіте” – це хвилююча розповідь про легендарний вчинок козака Мака, який загинув у боротьбі з турецько – татарськими ординцями.

У XV-XVІ ст. український народ зазнав тяжкого лиха від турецько – татарських нападників. Вони грабували села, брали в полон дівчат, жінок і чоловіків, а потім продавали їх на невільницьких ринках. Оборонцями нашої землі і народу були козаки-запорожці.

Так, одного разу в українській степ на конях, мов чорні хмари, залетіли

турки і татари. Побачили вони босоноге дівча, яке тікало в ліс. Але наздогнали і накинули на шию аркан. А в цей час десь взявся козак-нетяга, який поспішив на допомогу бідолашній дівчині. Він шаблею пере-рубав аркан, звільнив, і вона втекла. Та розлютований ординець кинувся з своєю ватагою в байрак. І хоч козак був один, а ворогів – ціла зграя, він вступив з ними в бій.

У творі докладно змальовується картина поєдинку козака з ворогами. Коли козак, зустрівшись з ворогами, ударив із пістолета, по посеред степу розлігся крик – куля влучила в ординця. Розлючені вороги насідають на сміливого, мужнього козака

і вже почалася немилосердна січа на шаблях. Героїчно бився козак з ворогами, може й переможцем вийшов би. Але тут “надходить чорна зрада і дрантя, попихач скривався ззаду”, тобто якийсь запорожець-іуда, підступно підібрався до козака:

Тихцем підвів іуда зброю,

Озвався постріл над рікою,

І на коня схиливсь козак.

Тяжко поранений, відчуваючи смерть за плечима, козак кидає в обличчя катам:

– Ні не загинув я, кати,

Поміж людьми мені цвісти.

І вороги почувши таку зухвалість, вирішили шаблями посікти козака на мак. Та сталося диво: порубане козацьке тіло проросло наче зерно і влітку зацвіло маком.

Отже, червони квіти степового маку, за легендою, ввібрали кров героїчно загиблого козака і здобули свій колір від цієї крові. Квіти ці назавжди цвістимуть серед людей і нагадуватимуть їм про того, хто віддав своє життя за рідний край.

Таким чином, автор своїм твором підводить читача до думки про невмирущість і правди на землі, надає твору оптимістичного звучання.

“Мак цвіте” – це справжній гімн любові до рідного краю, мужності, нескореності захисникам нашої Вітчизни від будь-якого ворога.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Кларнетизм ознаки.
Ви зараз читаєте: Твір-відгук. А мак цвіте! (за легендою Михайла Стельмаха)
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.