Запорожці в урочищі Сагайдачному – Народні перекази та легендиЗАПОРОЖЦІ В УРОЧИЩІ САГАЙДАЧНОМУ1
Любо було глянути, як наїдуть запорожці в Сагайдачне. Народ усе широкоплечий, вусатий, бравий… Голови голили. Тоді ще мода була носити чуприну, то оце в кого довга – візьме й обмота кругом вуха.
Жупани, пояси, шапки, сап’яни2 на них були дорогі. По боках і позад сідла у кожного пістолі, шабля. А на конях як їздять!.. Оце, було, зіскоче, пригнеться і летить, як муха.
Коней у них дуже гладких, важких не було, а так – саме в тілі. А що, було, за швидкі, що за меткі, – так кат його батька зна! Було, звіра там якого накине оком – то вже й його: чи кабана дикого, чи сайгака3,- везе в тороках4…
Дорогою їдуть – як мак цвіте: і синіє, і зеленіє, і червоніє5. Попереду ватажок, а за ним джура6, козаки. Коні добре знали козацький норов. Було, їдуть тихо, потім виграють підтюпцем, а далі як залопотять! Пішла курява степом…
Часто запорожці билися з татарвою. Хитре бісове кодло… Посідають, було, на низеньких коників і біжать комишами. Тоді комиші були вище чоловіка з конем. Ну, і запорожця, було, чорт не проведе: носом чує татарюгу, зна по птицях, по звіру… Тоді, було, з якого краю сполохана птиця або звір, з того й біди жди.
1 Сагайдачне – урочище на лівому березі Дніпра, проти верхньої частини острова Хортиця.
2 Сап’яни, сап;’янці – чоботи з сап’яну, тонкої м’якої шкіри, пофарбованої в різні кольори.
3 Сайгак – степова антилопа.
4 Тороки – торби, прикріплені (приторочені) до крил сідла.
5 Тут мовиться про різнобарвний одяг козаків.
6 Джура – козацький слуга-товарищ, зброєносець.
??


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Твір про благодійність.
Ви зараз читаєте: Запорожці в урочищі Сагайдачному – Народні перекази та легенди
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.