Життя святого Юди-Тадея

Святий Юда-Тадей був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Батько його – Алфей (Клеоп), брат святого Йосифа, Обручника Пречистої Діви Марії, а мати – Марія Клеопова, близька родичка Матері Божої. В Євангелії читаємо, що Марія Клеопова безстрашно стояла під хрестом разом з Матір’ю Страждальною і Марією Магдалиною.

Вона була дуже побожною жінкою. Її чоловік Клеоп був одним із тих, які сміливо розповідали про Христове Воскресіння. Саме йому разом з іншими вірними учнями з’явився Ісус Христос по дорозі в Емаус. Набожність батьків,

а також близьке споріднення із святою Родиною, а вслід за тим добрий приклад з її життя послужили причиною того, що святий Тадей відзначився надзвичайними чеснотами. Коли прийшов час апостольської діяльності Ісуса Христа святий Юда-Тадей став його ревним учнем.

Будучи його близьким родичем, ніколи цим не чванився і називав себе слугою Христовим. Через збіг обставин носив він те саме ім’я, що й Юда-Іскаріот; через те виникла довголітня кривда для святого Юди-Тадея, тому, незважаючи на Його великі заслуги для віри і мученицьку смерть, люди забули про нього, приймаючи Його за Юду-зрадника. Тільки після

довгих наукових досліджень встановлено, що Юда-Тадей і Юда-Іскаріот – це дві різні особи. В Євангелії від святого Йоанна читаємо, що на Тайній Вечері після відходу Юди один з апостолів звернувся до Ісуса Христа з запитанням: “Господи, що сталося, що Ти маєш нам об’явитися, а не світу?” Св.

Матей (10, 3), перелічуючи імена дванадцяти апостолів називає Тадея і його брата Якова, синів Алфея. А св. Марко (3, 14; 19) розповідаючи, як Христос із супроводжуючого Його натовпу вибрав апостолів і лише дванадцятьох постановив, щоби були з Ним і щоб посилати їх проповідувати. І дав їм дар оздоровлювати та владу і виганяти бісів; і тут називає імена апостолів: Петро, Яків, Йоан, Андрій, Филип, Вартоломей, Матей, Тома, Яків Алфеїв, Тадей, Симон Кананія і Юда Іскаріот. Після Воскресіння Христового святий Тадей голосив слово Боже в Галилеї, Самарії та Юдеї, а пізніше в Аравії, Сирії і Месопотамії, та навчав також в Персії, а сам здобув вінець мученицький в Суантре. Дата смерті св.

Юди-Тадея є невідома, однак певним є те, що жив він ще в 65 році, і в той час написав своє “Соборне Послання”. Це “Соборне Послання” написав Юда-Тадей грецькою мовою. Змістом його є застереження вірних перед фальшивими науками єретиків.

Ось цитати з нього: “Милосердя, мир і любов нехай вам помножаться. Вважав я необхідним звернутись до вас, благаючи, щоби ви боролися за святу нашу віру. Безбожні що нехтують Божими законами й зрікаються самого Владики – Господа нашого Ісуса Христа” (гл. 1, 2-4).

А відтак, перечисливши відступників, облесників і безбожників, далі пише: “Ви ж улюблені, що в Дусі святім молитеся, перебувайте в любові Божій, очікуючи милосердя нашого Господа Ісуса Христа. А, однак, осуджених карайте, а інших – спасайте, вириваючи з вогню підступу, а над іншими – милосердіться в страху, ненавидячи навіть одежу, сплямовану тілом”. Апостол закликає тут вірних до єдності і любові в Дусі Святому і до молитви. Згідно з Його наукою, єретиків належить вважати за осуджених через їх власні помилки. А тих, які є наражені на небезпеку занепаду у вірі, необхідно оберігати, вириваючи з вогню пророків, а над тими, що вагаються, треба мати милосердя не без власного страху, що би не чинити помилок, а також боротися безнастанно в думках, словах і вчинках.

В цьому посланні звертає на себе увагу виняткова лагідність і сердечність. Віддзеркалюється в ньому весь характер святого Тадея, найвірнішого і терпеливого слуги Ісуса Христа. Помер він правдоподібно останнім з Апостолів, бо в цьому посланні є така згадка: “Ви ж, улюблені, пам’ятайте слова, сказані перед тим Апостолами нашого Господа Ісуса Христа” (1, 17).

Хоча це послання написано старою мовою і стилем, як усе Святе Письмо, однак воно є зрозумілим і промовляє до живих людей. Святий Юда-Тадей, як, зрештою, кожний апостол зазнав багато переслідувань, але під час своїх подорожей навертав багато поган і славився чудами, які об’єднали навколо нього ревних визнавців Христової віри. Своє працелюбне життя закінчив у мученицькій славі.

Невідомо, яку смерть приготували йому погани; вістка голосить, що забито Юду-Тадея палками.

Тіло його перевезено до Риму і захоронено в Соборі св. Петра. Натомість в Латеринській Базиліці, яка носить назву Матері Церков Християнських, висить в каплиці св.

Павла прекрасний образ св. Юди-Тадея, якого вшановують в Римі як покровителя купців. Загалом культ св. Тадея не дуже поширений в наш час. Не багато є церков під його святим іменем.

Правда, в архидієцезії Вілянській є деякі парохіальні котели, наприклад, в Лаздунах, Марцінканшах, Веренові. В каплиці Матері Божої Переможниці при виховному закладі імені св. Казимира у Вільні на вулиці Вількомірській знаходиться прекрасний старовинний образ святого Тадея-Чудотворця.

Сюди здійснюють паломництво вірні з далеких сторін, або складають пожертви на Служби Божі і дев’ятниці, щоби в такий спосіб подякувати за ласки, й просити допомоги. “Набожність в честь Юди-Тадея, – пише великий шанувальник Святого о. прелат с. Шпетнар, – була протягом століття в забутті”. Культ св. Тадея багато притерпів через однакове ім’я з Юдою Іскаріотом. Однак, культ святого Тадея починає широко розповсюджуватися.

Про це пише Ернест Гелло в своїй книжці “Обличчя святих”. Чому ж, відкриваючи щораз нові зірки на небесному склепінні, ми не могли б відкривати їх на іншому величному небі? Набожність в честь св.

Тадея поширилась за останній час в цілому світі і в дивний спосіб зростає. Є підтвердженим фактом, що хто в найбільш важких життєвих обставинах звертається з вірою до святого Тадея, мабуть, одержить ласку, й нестиме радо свій хрест з підчиненням волі Божій. На то Божа воля, що ми в цих надзвичайно важких часах прибігаєм саме до святого Тадея в справах складних і безнадійних.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)Зачарована десна дуже скорочено.
Ви зараз читаєте: Життя святого Юди-Тадея
Copyright © Українська література 2021. All Rights Reserved.