Кубек Емілій – Біографія

(23 листопада 1867 – 17 липня 1940)

Кубек Емілій Антонович Народився 23 листопада 1867, с. Штефурів Свидницького округу – закарпатський письменник, дослідник життя лемків.

Після закінчення духовної семінарії (1881) став священиком. У с. Снаків розгорнув культурно-освітню діяльність, допоміг збудувати дорогу, розводив сади, сприяв удосконаленню способів господарювання, подбав про побудову школи, заснував хоровий і драматичний гуртки, дописував до періодичних видань.

У 1904 р. емігрував до США і з 1904 р. до самої смерті виконував обов’язки

греко-католицького священика в Маганой Сіті (штат Пенсильванія). Тут написав ряд літературних творів.

Літературна творчість

Автор роману “Марко Шолтис” (1918-1920), прозових творів “Єдно виданіє”, “Пасхальний дар”, “Після дождя – сонце”, “Кому што Бог обіцяв” та ін., першого багатомовного словника.

Кубек став найпродуктивнішим русиномовним письменником в США, опублікував велику кількість ліричних поезій та оповідань. У більшості з них переважали теми ностальгії за русинською батьківщиною, залишеною назавжди.

Найбільший з літературних є роман “Марко Шолтис”

(1918-1920). У 1922 р. надрукований у чотиритомнику творів Е. Кубека. Твір розповідає про життя закарпатських лемків, написаний лемківською говіркою з незначною домішкою церковнослов’янських і російських слів. дія “Марка Шолтиса” відбувається, починаючи від 1870-х років, і закінчується у 1917 р. в одному із сіл Пряшівщини. Автор дуже вдало змалював життя і побут лемків.

Менші прозові твори (“Єдно виданіє”, “Пасхальний дар”, “Після дождя – сонце”, “Кому што Бог обіцяв” та ін.) теж пов’язані з життям закарпатських лемків в еміграції.

Наукова діяльність

Автор першого в новій українській лексикографії багатомовного словни­ка “Старославянско-уторській-русскій-нѣмецкій словарь къ Свѧщенному Писанію” (1906). У його реєстрі – 550 вокабул. Українська частина лекси­кона докладно опрацьована, містить, як правило, ряди відповідників реєстрових слів: загальноукраїнських, діалектних підкарпатоукраїнських. Наявний і російський лексичний матеріал. Як джерело для вивчення діалектної лексики словник Кубек нині збері­гає свою цінність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Ананліз вірша чтилет чи стилос.
Ви зараз читаєте: Кубек Емілій – Біографія
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.