Життя і творчість Генріха Белля
Реферат на тему:
Життя і творчість
Генріха Белля
Він з’явився на світ 21 грудня 1917 року в Німеччині, а саме – в місті Кельні. Час і місце народження великою мірою визначили його життєвий шлях: йому ніби на роду було написано стати підданим третього рейху, далі – солдатом вермахту, потім – військовополоненим і нарешті – жителем зруйнованої, розтоптаної, приниженої країни.
І в початковій школі, й у гімназії, і коли вже її закінчив і працював у книгарні боннського букініста, він не бажав мати з режимом нічого спільного. Режим,
Стати письменником Белль вирішив давно, майже відразу ж, як почав замислюватись над вибором професії, і турботи батька й матері про те, на кого йому вчитися – на ремісника, землеміра чи священика,- викликали в нього усмішку. Але доля не всміхалась йому у відповідь. Ранні рукописи згоріли в розбомбленій батьківській квартирі. А втім, Белль і не шкодував за ними, бо вважав, що не в них було закладено основи його
У солдатах йому щастило й не щастило – все залежить від того, як на це подивитись. Він побував у Польщі, у Франції, довго й тяжко хворів на дизентерію. З літа 1943 року перебував на Східному фронті – в Криму й під Одесою. Був кілька разів і досить серйозно поранений, лежав у госпіталях у Румунії та Угорщині. Одне слово, його, мов тріску, крутила водоверть війни. Так тривало до літа 1944 року. А потім Белль починає по-своєму втручатися в хід подій. Кінець війни вже не за горами, і перемагає бажання протриматися й вижити. Від такого бажання не гріх було б і відмахнутися, як від суто шкурницького, коли б ішлося не про Белля.
А в 1972 році він став також і Нобелівським лауреатом. Ще раніше, 1969 року, його обрали головою німецького пен-центру, 1972 року – президентом міжнародного пен-клубу. Здається, не залишалося вже почесних посад, титулів, нагород, якими його не вшанували б…
У 60-70-і роки письменник часто відвідував Москву. Тільки першого разу, в 1962 році, він прибув у складі делегації, а потім, уже маючи в Москві та Тбілісі чимало друзів, їздив до них у гості.
Від 50-х років Белля широко видавали в Радянському Союзі, і незабаром він став у нас одним із найпопулярніших зарубіжних авторів. Та все припинилось у 1973 році, й вимушена пауза затяглася майже на півтора десятиріччя.
Він пройшов свій життєвий шлях, так і не давши нікому створити довкола себе хоч би сякий-такий міф, хоч би бліденьку легенду. Мабуть, найпереконливіше свідчення цьому – його могила. У невеличкому селищі Мертен, що лежить між Бонном і Кельном, на кладовищі стоїть простий дерев’яний хрест. На ньому напис: “Генріх Белль. 1917-1985”.
З ідеєю духовності, втішними якої є символ непідвладного часові хреста.
Визначаючи художню майстерність письменника, який володію мистецтвом сучасної оповіді, можна з упевненістю сказати, що його оповідання написане рукою романіста.
Тести
(до твору “Подорожній коли ти у СПА… )
1. Куди відносили поранених воїнів:
А) до зали малювання,
Б) до зали очікування,
В) в палати для важко хворих,
Г) на операційний стіл.
2. Що побачив герой твору у вузькому, малому коридорчику:
А) Картину,
Б) портрет,
В) образ.
3. В який колір був пофарбований коридор
А) білий,
Б) голубий,
В) рожевий,
Г) жовтий.
4. Що побачив поранений праворуч у вікні:
А) чисте, синє небо,
Б) місяць та велику кількість зірок,
В) червоне небо, по якому пливли чорні густі хмари.
5. Коли ноші поставили на підлогу, на яких несли пораненого, він сказав санітарам:
А) “Устроміть мені в рот сигарету”.
Б) “Подайте мені води”,
В) “Я відчуваю сильний біль, допоможіть мені”.
6. Чи вірив герой, що він знаходиться в своїй школі:
А) так,
Б) ні,
В) був впевнений, що він у школі.
7. Чи відчував він біль:
А) не відчував,
Б) біль був нестерпний,
В) біль був, але не сильний.
8. В якій гімназії вчився поранений:
А) у гімназії Фрідріха Великого,
Б) гімназії Альберта,
В) Адольфа Гітлера.
9. Скільки років навчався в ній:
А) п’ять років,
Б) шість років,
В) вісім років,
Г) десять років.
10. Скільки сигарет під час перебування у залі малювання скурив поранений:
А) п’ять,
Б) одну,
В) дві,
Г) жодної.
11. Скільки разів на дошці написано: “Подорожній, коли ти прийди у Спа… “
А) вісім,
Б) сім,
В) чотири,
Г) шість,
Д) дев’ять.
12. Поранений впевнився, що він у своїй школі, коли побачив:
А) слід хреста над дошкою,
Б) надпис на дошці,
В) парти, які були у кутку.
13. Хто тримав героя за плечі, коли лікар давав укол:
А) пожежник,
Б) медична сестра,
В) інший поранений,
Г) ніхто, він лежав спокійно.
14. Що попросив поранений:
А) молока,
Б) води,
В) сигарету,
Г) нічого, він не розмовляв.
Літературна сторінка
1945 р.-“І був вечір, і був ранок”1946 р.-“Тріумфальна арка”1947 р.-“Учні Ісуса”1948 р.-“Мітли б тобі в’язати”, “Моя коштовна нога”1949 р.-Повість “Поїзд точно за розкладом”, “Звістка”, оповідання “В темряві”1950 р.-“Подорожній, коли ти прийдеш у Спа… “, оповідання “По мосту”, “Моє сумне обличчя”. Оповідання “Історія одного солдатського мішка”1951 р.-Роман “Де ти був, Адаме?”, оповідання “Мій дядько Фред”, “Карлик і лялька”, “Не тільки перед Різдвом”.1953 р.-“Смерть Ельзи Баскеляйт”1954 р.-Роман “Дім без господаря”.1954-57 рр.-“Ірландський щоденник”.1955 р.-Повість “Хліб ранніх літ”, оповідання “Мовчання доктора Мурке”.1957 р.-“Столичний щоденник”, роман “Долина Тупоту Копит”.1959 р.-Роман “Більярд о пів на десяту”.1961 р.-“Коли почалась війна”.1962 р.-Оповідання “Коли закінчилась війна”.1963 р.-Роман “Очима клоуна”.1964 р.-Оповідання “Самовільна відлучка”.1966 р.-Повість “Чим скінчилось одне відрядження”.1971 р.-Роман “Груповий портрет з дамою”.1974 р.-Повість “Втрачена честь Катеріни Блум, або як виникає насильство і до чого воно може призвести”.1979 р. – Роман “Дбайлива облога”.
КРОСВОРД
65291174138
1. В якому місті народився Генріх Белль (Кельн)
2. На якому фронті 1943 році перебував Генріх Белль (Східному)
3. Яку державу у 60-70-і роки відвідував письменник (Москву)
4. Де знаходиться могила Генріха Белля (Мертен)
5. Повість, написана в 1949 р. (Звістка)
6. У 1979 році роман “Дбайлива… ” (облога)
7. Ким став Белль 1951 році (Літератором)
8. Повість “Моя коштовна… ” (Нога)
9. З якого матеріалу зроблений хрест Генріха Белля
10. Професія батька Генріха Белля (Ремісник)
11. Куди не міг вступити Генріх Белль (до гітлерюгенду)
Добре ім'я найкраще багатство.