Тарас Шевченко – Кавказ (Скорочений переказ, дуже стисло)Тарас Шевченко

Кавказ (Скорочений переказ, дуже стисло)

Кавказькі гори “засіяні горем, кров’ю политі” – там тривалий час іде війна. Споконвіку там орел карає Прометея, та не в змозі подолати мужнього титана: “Не вмирає душа наша. Не вмирає воля”.
Ліричний герой звертається до Бога, коли ж нарешті “прокинеться правда” й кати перестануть знущатися з людей: “Ми віруєм твоїй силі І духу живому Встане правда! Встане воля!” А поки що “течуть ріки, Кровавії ріки!” Кавказькі гори политі кров’ю, бо там живуть

волелюбні народи, які відчайдушно захищають свою батьківщину. Тисячами там гинуть і царські солдати, яким ця війна зовсім не потрібна. А скільки сліз пролито! їх вистачить, щоб утопити “всіх імператорів… з дітьми і внуками”.
Ліричний герой поеми славить синів Кавказу – “лицарів великих: Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!” Він протиставляє вільному Кавказу, який не зазіхає на чуже, кріпосницьку Росію, в якій можуть лише навчити, як ошукувати людей, здирати з них останню шкуру, мордувати по тюрмах, продавати чи програвати в карти своїх же братів
– християн. І докоряє панству, що люблять вони “на братові Шкуру, а не душу!”
Зажерливі й багаті моляться Христу, б’ють поклони за крадіжку, кров, війну, щоб потім йому ж принести в дар украдені ними багатства.
Поет звертається до пам’яті свого друга Якова де Бальмена, який загинув на Кавказі, і “не за Україну, а за її ката”. З обуренням він говорить про облудні твердження загарбників, ніби вони несуть просвіту темним і “диким” народам: “Все покажем! Тілько дайте Себе в руки взяти, Як і тюрми мурувати, Кайдани кувати… Всьому навчим; тілько дайте Свої сині гори Остатнії.. бо вже взяли І поле, і море”.
Критика, коментарі до твору, пояснення (стисло)
Отримавши звістку про загибель свого друга Якова де Бальмена у війні з кавказцями, поет гірко роздумує над цією безглуздою втратою життя за чужі загарбницькі інтереси. Він повністю на боці вільнолюбного кавказького народу, який захищає свою батьківщину і страждає, як Прометей. Царський уряд прикривається тим, що Несе просвіту диким народам. Але чому може навчити держава інших, коли сама гнобить свій народ, продає братів-єдиновірців і всі питання вирішує за допомогою кайданів та в’язниць?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Закони ліліпутії творі мандри гуллівера.
Ви зараз читаєте: Тарас Шевченко – Кавказ (Скорочений переказ, дуже стисло)
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.