Автобіографічна основа вірша Т. Шевченка “Якби ви знали, паничі… “

Автобіографічна основа вірша Т. Шевченка “Якби ви знали, паничі… “

Т. Шевченко – талановита людина. У його творчості порушено багато злободенних тем: воля, кріпацтво, доля жінки-матері, особисті переживання. А взірцем автобіографічної лірики можна назвати вірш “Якби ви знали, паничі… “

Уже з перших рядків ми розуміємо, що вірш присвячено темі кріпаччини та важкій долі кріпаків. Шевченко народився у сім’ї кріпака, тому знає про таке життя дуже багато і не з розмов. Знає, яке воно важке, безрадісне:

Я в хаті мучився

колись, Мої там сльози пролились.

Хоч дім і називають раєм, свій дім Шевченко не міг так назвати. Він із любов’ю каже про хатинку, про красиву природу навкруги, про матір, але у тій хаті насправді було пекло. Бо чи правильним, щасливим є життя жінки у важкій праці, яка звела її у могилу ще молодою, а батько помирає на панщині?

Далі Шевченко розповідає про своє школярство – носив школярам воду, його сестри пішли на панщину, на якій пізніше помруть, а братів віддали у солдати.

Він звертається до Бога, намагається зрозуміти, чому така тяжка доля призначена людині.

З одного боку, він живе в раю: навкруги

зелений гай, поряд ставок, верби, але поруч із цим існує людське горе, сльози, кров, “… і нічого нема святого на землі”…

Через усе життя Шевченко проніс страждання свого народу, співчуваючи йому, намагаючись допомогти принаймні словом, хоча і ділом теж. І це заслуговує на повагу та вдячність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Риси трагічного у творі сто тисяч.
Ви зараз читаєте: Автобіографічна основа вірша Т. Шевченка “Якби ви знали, паничі… “
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.