Мотиви громадянської лірики Бориса Грінченка

Мотиви громадянської лірики Бориса Грінченка

I. “Більше працював, ніж жив”. (Борис Грінченко – письменник, наділений різнобічним талантом. Поет, прозаїк, драматург, критик, мовознавець, організатор видавничої справи. Ще в юні роки він пробував сили у різних жанрах, а своєю невтомністю і непосидющістю часом перевершував найпрацьовитіших українських літераторів. Про характер власної поетичної творчості сам Б. Грінченко писав: “Я ніколи не належав до тих поетів, що ввесь свій час можуть оддавати пісні… Моя пісня – то мій робітницький

одпочинок і моя робітницька молитва-надія”.)

II. Тематичне розмаїття ліричних творів.

1. Марність надій на швидке визволення. (Глибоким смутком пройнятий вірш “Доки?” Такий настрій викликаний трагічним становищем українського народу. У листах письменника до Христі Алчевської постає картина беззаконня і свавілля, знущання з селян. Про тяжке життя йдеться і в поезії:

І так на світі живемо,

На плечах лихо несемо.

І доки будемо так жить?

Ніхто не скаже – все мовчить!)

2. Шлях до національного відродження. (Б. Грінченко усе життя працював на благо свого народу, свого краю.

І працю він вбачає єдиним способом вирватися з неволі, здобути щастя і незалежність. У поезії “До праці” автор закликає:

Праця єдина нам шлях уторує,

Довгий той шлях і важкий,

Що аж до щастя і долі прямує:

Нумо до праці мерщій!)

3. Пейзажні та інтимні мотиви у поезіях Б. Грінченка. (Б. Грінченко захоплювався прекрасними пейзажами рідного краю. Світлим почуттям живе ліричний герой поезії “Під вербами”. Він зачарований чудовим краєвидом:

Верби старі похилилися там,

В хвилях купаються віти;

Сонячним пишним промінням з небес

Річка й дерева облиті.

Серце ліричного героя відчуває радість, тому що прийшло кохання:

Дівчино! Хто вже побачив тебе,

Той не здола не кохати!)

ІІІ. Значення творчого доробку поета. (Б. Грінченко збагатив українську літературу численними віршами. Особливо цінними є збірки його поезій “Під хмарним небом”, “Пісні та думи”. Тяжких випробувань зазнав письменник, не щастило і його творам. За часів культу особи Сталіна вони були заборонені, а ім’я Б. Грінченка згадувалося лише в негативному плані. І тільки у 60-х роках XX століття твори письменника повернулися до нас.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Найвідоміші твори українських поетів романтиків.
Ви зараз читаєте: Мотиви громадянської лірики Бориса Грінченка
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.