Василь Шкляр – Біографія

Василь Миколайович Шкляр (10 червня 1951, с. Ганжалівка Лисянського району Черкаської області) – український письменник, політичний діяч. Один із найвідоміших і найбільш читаних сучасних українських письменників (деякі оглядачі називають його “батьком українського бестселера”). Рішенням Комітету з Національної премії України ім. Т. Шевченка визнаний лауреатом Шевченківської премії 2011 року

Народився 10 червня 1951 року в селі Ганжалівка Лисянського району на Черкащині, де й пішов до початкової школи. Пізніше родина переїхала до міста

Звенигородки, де Василь Шкляр закінчив десятирічку із срібною медаллю (1968 р.), а відтак вступив на філологічний факультет Київського університету. Звідти його також хотіли вигнати за те, що під час трудового семестру в колгоспі грався бомбою (див. Повість “Стороною дощик іде”), але він перевівся до Єреванського університету і 1972 року отримав диплом про вищу освіту. Працював у пресі, писав прозу, видав більше десятка книжок, зокрема романи “Тінь сови”, “Ностальгія”, збірки повістей та оповідань “Сніг”, “Живиця”.

Закінчив філологічні факультети Київського та Єреванського університетів.

1986 року перейшов на вільні хліби.
З 1988 до 1998 р. займався політичною журналістикою, бував у “гарячих точках”. Цей досвід (зокрема, подробиці операції з врятування сім’ї генерала Дудаєва після його загибелі) потім відтворено ним в романі “Елементал”.
В кінці 80-х захопився наболілою як патріоту “українською революцією”. В 1991 році стає членом Проводу Української республіканської партії УРП та прес-секретар УРП по 1998 рік. В березні 1998 був кандидатом в народні депутати України від виборчого блоку “Національний фронт”. Член Спілки письменників України з 1978, Асоціації українських письменників з 1999.
Володіє вірменською мовою. Перекладав з вірменської та новогрецької. Значного розголосу набув його переклад “Тараса Бульби” Гоголя, зроблений з першого видання повісті, що вийшла у 1835 році у збірці “Миргород”. В цьому першому виданні Тараса Бульби була відсутня, додана пізніше Гоголем під тиском російських критиків та цензорів, хвала російському цареві. За даний переклад Шкляр був розкритикований російським послом в Україні Віктором Черномирдіним.
2000-2004 – головний редактор видавництва “Дніпро”
Батько Микола Степанович (1925-1995) – службовець; мати Оксана Олександрівна (1925-1990) – службовець; дружина Валентина Миколаївна (1961) – журналіст; дочка Наталя (1982). Захоплюється рибальством.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Мої роздуми під час читання поеми наймичка.
Ви зараз читаєте: Василь Шкляр – Біографія
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.