Збірка П. Тичини “Сонячні кларнети” – гімн життю, пісня ніжності, радості й суму

Збірка П. Тичини “Сонячні кларнети” відкрила низку “світлоносних книг”. Образ сонячних кларнетів – це і символ вічно юної природи, і втілення прагнень до всього сонячного, радісного, життєдайного. Павло Тичина у творах висловлює мрію про щасливе життя. І навіть бачачи людське лихо, не сумував, не впадав у розпач, бо ніколи не покидала його віра в перемогу світлого, прекрасного.

До збірки “Сонячні кларнети” ввійшло 44 поезії, які умовно можна поділити на три тематичні групи. До першої належить лірика з пейзажними і любовними

мотивами. Це поезії “Гаї шумлять”, “О панно Інно… “, “Сонце” та багато інших, які вражають красою образів і почуттів. Оптимістичне сприйняття світу й очікування чогось нового, незнайомого притаманні поезії “Там тополі у полі”:

Йду в простори я, чулий, тривожний

(Гасне день, облітає, мов мак).

В моїм серці і бурі, і грози,

Й рокотання – ридання бандур…

Тихою зажурою віє від поезії “Ой не крийся, природо… ” Вона полонить читачів тим, що малюнок осіннього завмирання та згасання природи не викликає розпачу. Як змінюється погода восени, так змінюється настрій

ліричного героя. Він то сумний, то веселий. У образі “засміялось сонце у тузі” відчуваються бадьорі нотки: як би не плакали сичі, весна знову прийде, шумітимуть зливи, а потім сяятиме сонце.

Друга група поезій – народне горе, яке принесла народу Перша світова війна. Поет засуджує людиновбивство, застерігає людей:

На чужині десь ген-ген

Без хреста: ворон…

Будьте прокляті з війною! –

Вороний вітер…

Третя група тематично поєднується з другою: Україна і революція. Закінчується збірка поемою “Золотий гомін”, твором, у якому поєднуються і ілюзії, і відчуття класового розколу. Поет вірить у соціальне і національне визволення України.

Я – невгасимий Огонь

Прекрасний, Одвічний Дух.

Вітай же нас ти із сонцем, голубами,

О дужий народ!

Справедливі слова Б. Якубського про збірку “Сонячні кларнети”: “Ця чудова книжка була й залишається подією в історії українського письменства… Лірика цієї книжки – щире золото… “


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Скласти розповідь про києво печерську лавру.
Ви зараз читаєте: Збірка П. Тичини “Сонячні кларнети” – гімн життю, пісня ніжності, радості й суму
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.