Чи були у запорожців підводні човни? (За твором О. Сенатович “Малий Віз”)


“Малий Віз” О. Сенатович – поєднання міфології з оповідями про запорізьких козаків.

Зорі з червневого неба відбивалися в озері, здавалося, що озеро – це небо. Дмитрик полетів, намацав ногою дно того неба, розплющив очі. Вхопився за дишель Малого Воза і дістався на ньому додому. Та тільки-но заснув у своєму ліжку, як закрутилися Возові колеса і повезли хлопчика у невідоме. Так починаються пригоди десятирічного хлопчика. Зоряне небо завжди притягувало до себе. Ще давні українці уявляли сузір’я Малої Ведмедиці, як Малий Віз. Тим Возом, як стверджують легенди, чумаки возили сіль. А розсипана по дорозі сіль утворила на небі Чумацький Шлях. Так фольклорні оповіді й легенди, наче квіти у вінку, вплітаються у казку О. Сенатович “Малий Віз”.

З Малого Воза побачив Дмитрик, як козаки варять куліш. Зрадів хлопчик, хотів приєднатися до козаків, та вони сказали, що до свого товариства лежнів не беруть. А якщо малий набридатиме, то шаблею відгонять. Дмитрик аж упав з ліжка від несподіванки. Адже він не якийсь там нероба чи ледар. Він хоче знати подробиці козацького життя. Схоже на те, що й козаки зрозуміли, з ким мають справу. Вони запросили хлопчика до гурту, дали ложку, щоб спробував козацької каші. Потім козаки почали розпитувати, які справи у Дмитрика до козацького товариства. Хлопчик розповів, що шукає отамана Івана Сірка, щоб почути відповідь

на дуже важливе питання: чи були у запорожців підводні човни? Саме це питання і не давало спокою малому дослідникові. Козаки аж переглянулися між собою від несподіваного запитання. А потім пояснили, що отамана на місці немає. Він якраз перебуває у Львові, де консультує письменника, який пише про запорожців. Нехай Дмитрик дочекається книжки і знайде там відповіді на всі питання. А поки козаки запросили гостя відвідати козацького човна, що скидався на велику жовту черепаху. Та на човен Дмитрик так і не встиг потрапити. Козаки веліли йому швидко лягти в ліжко, бо скоро мала вистрілити козацька ракета, і Дмитрика будитимуть. Хлопчик був ошелешений: виявляється, у козаків була ще й ракета.

Саме в казках письменники намагалися якомога тісніше пов’язати сучасне з козацьким минулим. Козаків у казках ідеалізували, приписували їм неймовірні винаходи. Бути справжнім козаком мріяло не одне покоління хлопчиків.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір на тему особливості творчості євгена маланюка.
Ви зараз читаєте: Чи були у запорожців підводні човни? (За твором О. Сенатович “Малий Віз”)