Міфотворчість як стильова основа новели Ф. Кафки “Перевтілення”I. Реальність і фантастика в старовинних міфах (неможливість пояснення багатьох природних явиш і людської долі створювала міфи про богів, про надприродних істот, про перевтілення людини у квітку, дерево, тварину; перевтілення було карою за вади характеру, погані вчинки, тому воно сприймалося як попередження, пересторога людям).
II. Міфічність дійсності в новелі Кафки “Перевтілення”.
1. Перевтілення Грегора Замзи в комаху (вранці людина прокидається із звичайними думками про роботу, про рідних, але помічає, що перетворилася зовнішньо на огидну комаху; з цієї миті стосунки між Грегором і людьми змінюються, хоча в душі він залишається люблячим сином і братом; жах від розуміння нового стану).
2. Відповідальність Грегора за долю родини (до перевтілення і навіть після нього він дбає про батька-банкрута, хвору матір, сестру Грету, яка мріє навчатися в консерваторії; він дисциплінований, старанний, працездатний робітник, ніколи нікому не скаржився, бо розумів, що добробут родини лежить на його плечах; у новому становищі він пристосовується до нового тіла, до нових умов життя таким чином, щоб якнайменше завдавати клопоту родині; протокольність опису подій).
3. За що доля карає Грегора Замзу? (Грегор сприймає своє перевтілення без боротьби, не шукаючи допомоги ні в кого з близьких; він підкорюється обставинам, пристосовується до них; можливо, він

і в образі людини був теж самотній у родині і серед людей, але не замислювався над цим або почував себе нікчемою, яка нічого не може змінити в житті, а ось її можна розчавити; він жив, не аналізуючи життєвих обставин, а зараз має змогу думати).
4. “Протокольний стиль” Кафки (новела насичена побутовими дрібницями, описом подій; міфічна реальність новели нібито не залежить від позиції автора; кожен читач може тлумачити її відповідно до своїх життєвих цінностей).
III. “Міф Кафки” (реальність і фантастика поєднуються; створена у новелі дійсність – безжалісний і абсурдний світ, де нічого не піддається логічному тлумаченню, де людина, що прагне відчувати свою значущість, приречена на самотність).1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Обов'язок перед батьківщиною.
Ви зараз читаєте: Міфотворчість як стильова основа новели Ф. Кафки “Перевтілення”