Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля ДефоДЕФО ДАНІЕЛЬ
(1660-1731)
Англійський письменник, автор понад 560 творів різних жанрів: романів, есе, памфлетів, але в історію він увійшов завдяки “Робінзонові Крузо” (1719). Повна назва книги досить поширена: “Життя, незвичайні та фантастичні пригоди… ” – у заголовку майже 50 слів.
За першою книгою про Робінзона побачили світ дві наступні – “Подальші пригоди Робінзона Крузо” (1719) та “Серйозні роздуми Робінзона Крузо… “(1720), проте успіху вони не мали.
Письменник був особистістю неординарною: сміливий, допитливий,

брав участь у політичній боротьбі і повстанні.
За свої гнівні памфлети не раз був покараний штрафом, тюрмою, але залишався волелюбною людиною.
Дефо започатковує новій жанр літератури – роман; його Робінзона назвали першим героєм антигероїчної епохи.
Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо
Самотній Робінзон на безлюдному острові ніби повторює весь шлях, пройдений людством: мисливець, землероб, пізніше, коли на острові з’являється п’ятниця, – рабовласник і, нарешті, хазяїн маленької колонії. З подробицями, точними цифрами автор розгортає перед нами історію свого героя. За складних умов проявляються позитивні риси Робінзона: енергійність, цілеспрямованість, заповзятливість. Він будує собі хатинку, видовбує із дерева човен, розширює печеру, приручає кіз, вирощує із жменьки зерна свій перший урожай.
Уперше в літературі тема праці стала центральною у великому художньому творі, вперше так голосно прозвучала віра в людину, її творчі можливості, силу розуму та рук. Роман було написано у XVIII ст., коли була дуже популярна ідея “природної людини”, повернення її до природи, розкриття в характері людини нормальних, природних рис. Це протиставлялось тодішньому панству – дворянам, з їхніми надмірними уявленнями про себе, про свої права. Саме трудовий подвиг Робінзона приніс роману світову славу. Для дітей він має велике значення. Недарма один із письменників і філософів XVIII ст. Жан-Жак Руссо вважав, що це перша книга, яку потрібно прочитати після букваря кожній дитині.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Твір роздум пізнай себе.
Ви зараз читаєте: Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.