Єретик (скорочено) – Шевченко Тарас

1814-1861
Поема

Злі сусіди запалили хату у свого сусіди, нагрілись, але залишили тліти іскру, яка стала згасати. Ці злі сусіди – німці, які роз’єднали велику слов’янську сім’ю і призвели до усобиць між братами. Вороги поневолили сусідні народи, загарбавши їхні землі.

Але серед слов’янства з’явився пророк, покликаний з’єднати слов’янські народи, засвітити “світоч правди, волі” з тієї іскри братства, що вже дотлівала на попелищі. Цей пророк – Павло Шафарик, чеський історик, видатний діяч чеського і словацького

Відродження, який проголосив ідею єдності слов’ян. Йому й присвятив Шевченко розповідь про ще одного славного чеха – Яна Гуса.

Безмежна влада Папи Римського як судді, законодавця і священнослужителя завдала чимало лиха і страждань народам багатьох країн. І тоді Ян Гус вирішив викрити Папу. Під час проповіді у Віфліємській каплиці в Празі він гостро критикував Папу та його посіпак – ченців усіх рангів

І розірвав папську буллу, що надавала відпущення гріхів кожному, хто мав гроші. Іріхи відпускалися навіть п’яній повії, котра на нечесно зароблені гроші купила собі буллу. Чесні ж люди, якщо

вони були бідні, не могли здобути відпущення гріхів. Самі ж католицькі ченці поводилися, як розбійники, злодії і розпусники – грабували народ, пускали по світу байстрят.

Чутка про сміливий вчинок Гуса дійшла до Ватикану і Авіньйона – до обох тодішніх папських столиць. Ченці, які весь час гризлися за кардинальську митру, об’єдналися проти Яна Гуса.

У Констанці зібрали собор, на який з’їхалося багато ченців, прелатів та вельмож. Туди було викликано й Гуса. Прихильники його не пускали в Констанцу свого ватажка, сам він вирішив довести свою правду і пішов на собор:

Мов кедр серед поля Ливанського,- у кайданах Став Гус перед ними! І окинув нечестивих Орліми очима. Затрусились, побіліли, Мовчки озирали Мученика.

Вороги Гуса не дали йому сказати на суді жодного слова, визнали єретиком (боговідступником) і присудили до спалення на вогнищі.

Вранці наступного дня мужнього чеха у кайданах привели на аутодафе. Ян Гус молився за людей, і голос його бринів, аж поки праведного не вкрило димом і він замовк.

Коли вогонь погас, вітром розвіяло попіл, і прості люди побачили на папській тіарі червоного змія. А ченці, співаючи молитви, розійшлися по трапезних святкувати свою перемогу.

Зійшлися чехи, взяли землі з-під вогнища і пішли з нею в Прагу.

Ченці осудили і спалили Яна Гуса, та не спалили Божого слова. Не знали вони, що замість гуся (Яна Гуса) вилетить з-за хмари орел і розклює папську тіару. Той орел – Ян Жижка, національний герой Чехії, видатний діяч революційного руху гуситів – прихильників Гуса. Він “махнув булавою”, піднявши народне повстання проти гнобителів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Особливості мина мазайло.
Ви зараз читаєте: Єретик (скорочено) – Шевченко Тарас
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.