Аналіз “Кавказ” Шевченко

” Кавказ ” аналіз твору – тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

ПАСПОРТ ТВОРУ

Рід літератури: Ліро-епос.

Жанр “Кавказ”: Сатирична поема з елементами лірики та героїки (“… огниста інвектива проти “темного царства” (І. Франко).

Тема ” Кавказ “: зображення загарбницької політики російського самодержавства, реакційної ролі церкви й прогнилої дворянської моралі.

Ідея ” Кавказ “: “Борітеся – поборете!” – заклик до об’єднання зусиль народів для боротьби

проти спільного ворога – російського царату; співчуття поневоленим, схвалення патріотичної, мужньої боротьби горців; утвердження безсмертя народу;

Композиція ” Кавказ “: твір написаний у формі викривального ліричного монологу, сповненого ораторських, агітаційно-закличних інтонацій надзвичайної пристрасної сили. Це цикл монологів, що має різних адресатів, і від адресатів залежить характер та ступінь поетової пристрасті.

Уся колосальна панорама російського життя з безліччю внутрішніх планів і переходів, зі складними образами в поемі вмістилася в 178 віршованих рядках.

    Експозиція:
    Романтичне зображення величі Кавказьких гір; давньогрецький міф про Прометея. Зав’язка: Розмірковування автора над стражданнями, приниженням народу від жорстоких утисків катів-гнобителів та засудження бездіяльності, пасивності простого люду у зв’язку з цим. Кульмінація: Монолог-звернення колонізатора до горця. Розв’язка: інтимний реквієм загиблому другові, “доброму”, “незабутньому” Якову де Бальмену, який випив “з московської чаші московську отруту”. Значить, його вбивця – царизм, а не горці.

Примітки: Мова поеми наповнена гіперболами, використаними у градації риторичними питаннями й окликами. Сатирична метафора “війна – царське полювання” розгортається в сарказмі й іронії панегірика царю-“батюшке” та його “хортам, і гончим, і псарям”. Шевченко протиставляє цареві справжніх славних героїв, борців за волю. Так на контрасті створюється напружена поезія: від сарказму – до лірики, від іронії – до уславлення.

Поетика твору підпорядкована завданню втиснути у невеличкий обсяг величезну картину життя в Російській імперії, цілий калейдоскоп образів і роздумів. Тому мова твору афористична і лаконічна. Значна частина сатири написана чотиристопним ямбом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Козир дівка скорочено.
Ви зараз читаєте: Аналіз “Кавказ” Шевченко
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.