Філософський зміст поезії Є. Маланюка (1 варіант)

Євген Маланюк – один із найпомітніших українських поетів XX століття. Оригінальність його доробку виявляється в тому, що творчість цього митця є органічним сплавом як філософської, так і громадянської лірики. Усі твори Євгена Маланюка – про сенс життя, і цей сенс поет убачає у служінні інтересам української держави, розвінчанні культу її ворогів, у пробудженні національної свідомості рідного народу. Усвідомлюючи свій обов’язок перед Батьківщиною, яку покинув (усе своє творче життя Маланюк прожив у чужих країнах), він дедалі більше

філософствує на тему відповідальності перед власним народом.

Однією з основних тем творчості Євгена Маланюка є тема ролі творчої особистості для розвитку національної самосвідомості українців.

У віршах “Сучасники”, “Шевченко”, “Пам’яті Т. Осьмачки” провідною думкою є переконаність поета, що життєвим кредо митця слова повинне бути служіння рідному народу.

Так, Тараса Шевченка він бачить не просто Кобзарем, а чимось більшим, для автора поезії він

Скоріше – бунт буйних майбутніх рас,

Полум’я, на котрім тьма розтала,

Вибух крові, що зарокотала

Карою за довгу

ніч образ.

Викривати й засуджувати нице, прославляти й возвеличувати духовне – ось що, на думку Євгена Маланюка, повинен безперестанно робити вірний народним ідеалам митець. І треба визнати, що сам поет-вигнанець дотримувався цього переконання: у його творах виразно звучить думка, що життя без боротьби порожнє. Енергійно й завзято він пристає до лав борців проти поневолення, славить тих, хто відіграє значну роль у становленні української державності.

Вили бурі історії. Рвали й жбурляли відвічне.

О, ти знав, що тоді не сонети й октави, о ні! –

Жорстко-ярим залізом ти пік одоробло північне,

Й клекотіла душа твоя в гнівнім, в смертельнім огні, –

Пише він Павлу Тичині. Бачимо, що в цьому поеті вбачає він свого однодумця, який так само готовий віддати життя за свободу й незалежність. Та надалі Євген Маланюк розчаровується у браті по перу, тому що розуміє: Павло Тичина під тиском тоталітарної системи відійшов від боротьби. Трагічно звучать рядки:

… від кларнета твого – пофарбована дудка зосталась

… в окривавлений Жовтень – ясна обернулась Весна.

Поет-філософ не може пережити й смерті Тодося Осьмачки, який був для нього символом любої серцю України. У вірші “Пам’яті Т. Осьмачки” Євген Маланюк говорить, що смерть цього співця свободи – трагедія не тільки для нього, а й для всієї України. Філософський стрижень поезії: справжні митці-патріоти не вмирають у серцях нащадків, вони вічно житимуть у пам’яті народу. Щасливою є та людина, яка визначила й усвідомила сенс свого життя. Безперечно, Євген Маланюк був щасливою людиною, бо для нього цей сенс полягав у відстоюванні соборності Батьківщини, захисті її інтересів. Саме патріотизм був життєвим кредо цього поета, і служіння Вітчизні він підняв до рівня філософії існування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5,00 out of 5)



Аналіз поеми сон.
Ви зараз читаєте: Філософський зміст поезії Є. Маланюка (1 варіант)
Copyright © Українська література 2024. All Rights Reserved.