Аналіз “Заповіт” Шевченко

” Заповіт ” аналіз твору – тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

ПАСПОРТ ТВОРУ

Рід літератури “Заповіт”: Лірика.

Вид лірики “Заповіт”: Патріотична (громадянська).

Жанр “Заповіт”: Ліричний вірш.

Віршовий розмір “Заповіт”: Хорей.

Провідний мотив “Заповіт”: Заклик до українського народу звільнитися від кайданів самодержавства, боротися за вільне життя, відстоювати інтереси простого люду; віра поета у світле майбутнє України.

Композиція “Заповіт”: за формою “Заповіт” – монолог. Складається із шести строф, що об’єднані попарно й утворюють ніби три сходинки, кожна з яких має свою провідну думку, певні ритми та інтонацію, а разом становлять гармонійну цілісність. Це розвиток-переживання ліричного героя про долю народу.

    Експозиція: “Як умру, то поховайте… На Вкраїні милій… “. Зав ‘язка: “… Як понесе з України… Кров ворожу… “. Кульмінація: “… Вставайте, / Кайдани порвіте… “. Розв’язка: “… І мене… Не забудьте пом’янути / Незлим тихим словом”.

У розгортанні сюжету можна виділити три частини, пов’язані між собою за допомогою інтонацій.

Засобами народної символіки малює Шевченко у перших строфах поетичний образ України, зігрітий любов’ю. Але в наступних рядках його мова стає уривчастою,

схвильованою, про ворогів Вітчизни поет не може говорити спокійно. Далі – заклик – кульмінація твору і вибух пристрасті поета: Кайдани порвіте І вражою злою кров’ю Волю окропіте.

Усі дієслова (поховайте, вставайте, порвіте, окропіте) вжито в наказовому способі. Цим висловлюється впевненість у тому, що все здійсниться: народ повстане і розірве кайдани. У кінці вірша – звернення до майбутніх поколінь, у якому звучить віра в перемогу, у те, що щастя прийде, Україна буде вільною.

Примітки: “Заповіт” завершує збірку “Три літа”. Цей вірш – своєрідний гімн визвольної боротьби українського народу – мав і має значний вплив на українську культуру: він став основою для музичних творів багатьох композиторів, активно використовується в культурному житті, перекладений понад 150 мовами народів світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Яка улюблена пісня мами четирі речення.
Ви зараз читаєте: Аналіз “Заповіт” Шевченко