АмфіболіяАмфіболія (грецьк. amphibolta – двоякість, двозначність, неясність) – вираз, який дозволяє двояке тлумачення. Наприклад, у реченні “Хмарка пливе кучерява, тихо, як сон, розтає” (В. Сосюра) слово “тихо” перебуває у синтаксичному зв’язку зі словом “розтає” (“тихо розтає”). Якщо першу кому зняти, то “тихо” стане частиною іншого словосполучення – “пливе тихо”. В усному мовленні А. знімає інтонація, у писемному – здебільшого розділові знаки. Неадекватне вживання розділових знаків призводить до перекручення

авторського задуму, руйнування образу. Наприклад: ” Зносок начинений, як порхавка (,) зеленим пилом, лютою сукровицею ” (Р. Федорів). Почасти в тексті сприйняття А. залежить від ритмоінтонації, зокрема від паузи, потребує особливого, не загальновживаного синтаксису, тому зумовлює усунення пунктуації з віршованого мовлення. Відтак утворюється дво – чи кілька-площинна семантична сув’язь:

Холодний крик пташиний
Нічний вітер на озерах
Непевна постать з крилами із світла
В глибоку вирву
Вдивляються загорнені в полотна

(Валентина Отрощенко).

Означення “пташиний” однаковою

мірою стосується тут і “крику”, і “вітру”. Так само “на озерах” водночас перебуває і “вітер”, і “непевна постать” і т. п., поглиблюючи драматизм переживання фатального буття. А., що будується на внутрішньому синтагматичному членуванні віршованого мовлення, спостерігається у доробку І. Калинця, С. Сапеляка, Ю. Тарнавського, І. Римарука, В. Герасим’юка та ін. А. вимагає лаконічності і сугестивності вислову, подеколи вказує на спосіб його декодування:

хтось пішов
Хтось вікно
Пересипав
Хтось
Допитувався
Як зимує
Джмелик води
Перекотивши
Світло
Хтось обіч тіні
Носить
Насіння
Для вбитих.

У цьому фрагменті вірша М. Григоріва тісно взаємопереплетені слова – щоразу з попереднім і наступним, особлива смислова роль випадає слову “світло” (“джмелик води перекотивши світло” і “світло хтось обіч тіні носить”) – типовий приклад художньої А.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Книга в моєму житті.
Ви зараз читаєте: Амфіболія
Copyright © Українська література 2019. All Rights Reserved.