Критика “О слово рідне! Орле скутий!..” Олександр ОлесьГромадянська лірика Олександра Олеся – це відображення особистої позиції поета в суспільстві, його переконань, ідеалів, урешті-решт, це свідчення часу, доби, у яку він жив. Вірш ” О слово рідне! Орле скутий!.. ” (1907 р.) зображує тяжке становище української мови в перші десятиліття XX ст., а також розуміння автором ролі поетичного слова, справжньої поезії в житті народу. Це пристрасний гімн рідному слову. Поет прославляє народ, який зберіг рідну мову в страшну годину, “коли він сам стоять не міг”. Слово в поезії Олександра Олеся може бути

мечем і сонцем. Слово – це душа народу, і її, душу, можна зберегти, тільки зберігши мову. Меч – це символ боротьби, сонце – краси. Отже, як і його попередниця, Леся Українка, автор розуміє, що слово – це могутня зброя поета, якою можна вселити надію народу в себе. Тому завдання поезії Олександр Олесь вбачає в тому, щоб нести людям надію. Тож слово-меч захищає, стає на оборону рідної землі, а слово-сонце, освітивши край, вселяє надію в безсмертя народу.

Вірш пульсує потужним патріотичним почуттям, яке особливо посилюють риторичні вигуки й звертання. Красу, мелодійність, багатство української мови поет

розкриває через емоційно насичені пейзажні порівняння, метафоричні епітети (“співочий грім”, “шовковий спів”, “левій рев Дніпра”), Ідея вірша висловлена в міфологічно-біблійних символах: О слово! Будь мечем моїм! Ні, сонцем стань! Вгорі спинися, Осяй мій край і розлетися Дощами судними над ним.

Меч тут символізує войовничу грань українського слова, отже, і самої нашої національної душі; сонце – миролюбну, окрилену, творчу. Автор переконаний, що мовне, національне відродження України обов’язково стане судними дощами для її ворогів.

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ

О слово рідне! Орле скутий!
Чужинцям кинуте на сміх!
Співочий грім батьків моїх,
Дітьми безпам’ятно забутий.
О слово рідне! Шум дерев!
Музика зір блакитнооких,
Шовковий спів степів широких,
Дніпра між ними левій рев…
О слово! Будь мечем моїм!
Ні, сонцем стань! вгорі спинися,
Осяй мій край і розлетися
Дощами судними над ним.
1907


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Аналіз засвіт встали козаченьки.
Ви зараз читаєте: Критика “О слово рідне! Орле скутий!..” Олександр Олесь