Не буває нічого випадкового (роль художньої деталі у повісті О. Купріна “Гранатовий браслет”)Не буває нічого випадкового (роль художньої деталі у повісті О. Купріна “Гранатовий браслет”)
Кажуть, що у справді талановитому творі не буває нічого випадкового. І це підтверджує й один із кращих творів світової літератури “Гранатовий браслет” О. Купріна. Багатство пейзажу, тон оповідання, реалістична точність деталей вражає. Але не менш цікавим є значення художньої деталі, її прихований смисл. Так, наприклад, Купрін поступово подає опис подарунків, які отримала Віра Шеїна на іменини. Спочатку вона побачила на нічному столику футляр “із прекрасними сережками з грушоподібних перлин, і цей подарунок ще дужче тішив її”. Подарунок люблячого чоловіка без коментарів, ще й залишений на столику, бо на Шеїна чекали термінові справи. Він розраховує, що Віра поставиться до цього з розумінням. Подарунок сестри Анни інший. Вона відшукала його в антикварній крамниці й замовила переробити ювелірові. Спочатку Віра милується дорогою річчю, міркуючи про її давнину, але потім зауважує: “Але, знаєш, Анно, це тільки тобі могло спасти на думку таке – переробити молитовник у

дамський carnet (записничку)”. Але зовсім іншим був подарунок Желткова. Браслет зі старовинними фанатами, які носили його предки, був дорогоцінністю для нього як сімейна реліквія. Але він, оправивши їх у золото, дарує коханій зі словами любові і вдячності. Він щиро бажає Вірі добра і щастя: “Це дуже рідкісний сорт гранату – зелений гранат. За стародавнім переказом… , він має властивість дарувати талант передбачення тим жінкам, які його носять… ” Коли Віра випадково повернула браслет, всі інші камені засяяли червоним, мов кров, світлом. Це був подарунок від душі. Але Віра спочатку цього не зрозуміла. За цим подарунком стояв значно більший – велике благоговійне почуття Желткова й саме його життя, яке він подарував коханій. Та музика, про яку він згадував, лише надала особливої гостроти почуттям, що хвилювали чоловіка.
Отож значення цієї деталі – подарунку – неможливо перебільшити. Вона має яскраво виражений символічний смисл. І справді, в талановитому творі не буває нічого випадкового.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Цікавий випадок з мого життя оповідання.
Ви зараз читаєте: Не буває нічого випадкового (роль художньої деталі у повісті О. Купріна “Гранатовий браслет”)
Copyright © Українська література 2020. All Rights Reserved.